Akciové trhy ztrácejí odolnost. Zamává s nimi pak i lecjaký koronavirus

26. březen 2020

Asi nikoho z nás neminuly zprávy o tom, jak koronavirus dokázal zamávat akciovými trhy. Prakticky jsme svědky největšího sešupu od poslední finanční krize. Je to ale skutečně koronavirus, který stojí za reakcí akciových trhů? Není náhodou příčina dramatické až hysterické odezvy akciového trhu podstatně hlubšího charakteru?

Zhýčkané akciové trhy

Pokud jde o reakci akciových trhů na koronavirus, jsme často bombardováni bombastickými titulky, které věstí pohromu pro ekonomiku nebo burzy sražené na kolena. Největší problém pro akciové trhy však nepředstavuje koronavirus. Tohoto názoru je také mnoho ekonomů, kteří připomínají, že stejně jako není panika na místě mezi regály obchodů, není na místě ani na akciové burze. Za touto hysterií totiž stojí především politika centrálních bank v posledních letech, která připravila finanční trhy o odolnost.

Od poslední finanční krize se snaží centrální banky doslova umetat trhům cestičku a odfouknout z ní každou překážku růstu. Trhy tak ztrácejí kontakt s realitou a schopnost poprat se s neočekávaným.

Centrální banky totiž:

  • Tisknou obrovské množství peněz
  • Navozují iluzi, že ekonomika poroste do nebe

Takový růst přitom není růstem reálným ale do značné míry umělým. Míra, jakou akcie získávají od poslední finanční krize na hodnotě, neodráží reálný růst, ale akcie nafukují zejména nově tištěné miliardy.

Čeká nás rána, a nebude to koronavirus

Současná situace nahrává především rostoucímu dluhu a zpomalení přirozeného podnikatelského „drajvu“. Investice do budoucnosti by však měla být postavena na reálných základech. Nemůže být dlouhodobě postavena na současném socialismu centrálních bank.

Akciové trhy dnes panikaří, protože mají dojem, že koronavirus už není překážka, kterou nechá centrální banka jen tak zmizet. Volají tak po dalších tištěných miliardách. Dosavadní život na dluh je ale pomíjivý a den zúčtování levný nebude.

Tento článek vznikl ve spolupráci s magazínem Bway.cz, který se stará o informace pro zhodnocení vašich financí. Naučte se i vy to dělat lépe!

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!