Amerika podporuje ekonomiku: cena ropy padá

23. červen 2012

Zřejmě i vy jste zaznamenali propad ceny benzínu a nafty u čerpacích stanicích. Bohužel v České republice se nejedná o výrazný pád cen pohonných hmot, ovšem i přesto jsou tyto zprávy velmi příjemné.

Z Ameriky k nám proudí negativní ekonomická data. Pro Ameriku to samozřejmě není dobré a svoji ekonomiku se snaží podpořit. Výrazné oslabení americké ropy je tedy rozhodně na místě. Jak každý ví, cena ropy ovlivňuje naprosto vše – cenu téměř jakéhokoliv zboží a mnoha služeb.

Ještě v dubnu 2012 se za barel americké ropy (téměř 159 litrů) platilo téměř 130 dolarů. Dnes je tato cena o 40 dolarů nižší. Současně se pohybujeme těsně nad hranicí 90 dolarů. Zlevnit během dvou měsíců o 40 dolarů je velmi významné, navíc cena již pokořila i hranici 90 dolarů (v pátek – 22. 6. 2012 se pohybovala na ceně 88,47 dolarů za barel, na uzavření trhů se ovšem dostala zpět nad 90 dolarů, konkrétně na 91,46 dolarů).

Padající ropa a slábnoucí koruna

Bohužel oslabení ceny ropy kompenzuje velmi slabá koruna, respektive silný dolar. Na začátku dubna se za barel americké ropy platilo 126 dolarů a za jeden dolar jsme dostali 18,5 koruny. Celkem tedy stál barel ropy 2 331 Kč. Dnes stojí americký barel ropy 91 dolarů a jeden dolar má cenu 20,5 korun. Celková cena je 1865 korun. To znamená (po přepočtu na české korunu – vyřadíme sílu dolaru a tuzemské měny) úsporu 20 procent. Cena ropy se na trhu propadla o 30 procent.

Výše zmíněné výpočty sice jednoznačně naznačují vliv kurzu USD/CZK, ovšem zároveň také můžeme s klidným svědomím říci, že cena pohonných hmot by mohla být nižší a dolar je do určité míry vhodnou výmluvou.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!