Cena drahých kovů roste: Vyplatí se do nich ještě investovat?

28. srpen 2012

Od 21. 8. 2012 cena drahých kovů (zlato, stříbro) roste. Zlato se v současné době pohybuje kolem 1670 dolarů za unci a stříbro překonalo silnou hranici 30 dolarů za unci. Známe očekávaný vývoj ceny i efektivitu této investice.

Proč drahé kovy silně a rychle zdražily?

Cena zlata i stříbra je udávaná v dolarech za unci (asi 31 gramů). Poté co šéf FEDu – Ben Bernanke podal prohlášení, ve kterém zvažuje možnost již třetího kvantitativního uvolňování v USA, dolar oslabil a cena drahých kovů stoupla. Pro dolar je to samozřejmě špatná zpráva, protože více peněz v oběhu dolar znehodnotí a jeho cena poklesne. Přesně to vědí všichni investoři a pod vidinou této hrozby vybrali zisky z rostoucího dolaru.

Na trzích se to projevilo velmi rychle, dolar téměř všude značně oslabil a například na eur/usd byly konečně regulovány ztráty evropské měny. Oslabení dolaru mělo za následek zvýšení cen drahých kovů. Jakmile je na tom americká ekonomika hůře – dolar oslabuje, drahé kovy naopak rostou. Ne nadarmo se zlatu říká bezpečný přístav. Zlato je také považováno za nejlepšího uchovatele hodnot v boji s inflací a krizí.

Výhled cen drahých kovů

Již tento pátek (31. 8. 2012) znovu vystoupí Bernanke a opět ovlivní cenu dolaru a drahých kovů. Pokud potvrdí kvantitativní uvolňování, cena drahých kovů poroste. Pokud ne, opět spadne a s tím posílí dolar.

TIP: Nakupujte investiční zlato online!

Ovšem z dlouhodobého hlediska má zlato nakročeno k radikálnímu růstu. Mnoho významných analytiků se domnívá, že by cena zlata ke konci roku, nejdéle v příštím roce měla atakovat hranici 2 000 dolarů za unci.

Mohlo by vás zajímat - Investiční zlato vs. stříbro: která investice je výhodnější?

U stříbra je to mírně složitější, protože stříbro je i průmyslovou komoditou. Ovšem korelace zlata a stříbra je silná (posiluje zlato – posiluje stříbro a opačně). Výhodou stříbra může být právě jeho průmyslové využití. Již po několik let u stříbra převyšuje poptávka nad nabídkou a je nutné brát z rezerv, které jsou u konce. U stříbra je velký potenciál pokořit i tisícovou hranici. Oba drahé kovy vám tedy můžeme jen doporučit.

 

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!