Dohody o pracovní činnosti: Jak neplatit sociální ani zdravotní pojištění

24. červenec 2013

Především v době letních brigád je dohoda o pracovní činnosti častým pracovním vztahem. Víte, kdy z DPČ (ne)platíte sociální a zdravotní pojištění? Jaká je rozhodná částka a co když máte více DPČ?

Dohoda o pracovní činnosti

Nejčastěji se využívá na zástupy, na krátké pracovní vztahy. Přesáhnout může 300 hodin ročně (v kalendářním roce) pro jednoho zaměstnavatele. Omezuje ji ovšem celkový průměr odpracovaných hodin. Ten nesmí překročit polovinu týdenní pracovní doby.

DPČ se uzavírá písemně a vypovědět lze kdykoliv s 15 denní lhůtou. Nemusí obsahovat odměnu za odvedenou práci, ale tuto položku doporučujeme.

Rozhodná částka

Částka, která vás zajímá je 2 500 Kč měsíčně. Pokud je vaše odměna právě taková, případně vyšší, platíte odvody na sociální i zdravotní pojištění. Do 2 499 Kč včetně nebudete podléhat odvodům sociálního ani zdravotního pojištění. Zdravotní pojištění musíte odvádět jinde, například z jiné činnosti nebo za vás platí stát (student, matky na mateřské...). Osoby bez zdanitelných příjmů si musí platit zdravotní pojištění sami a to ve výši 1 080 Kč měsíčně.

Dvě DPČ a odvody

Pokud máte dvě DPČ nebo i více, nezáleží na jejich součtu, i když jsou uzavřeny se stejným zaměstnavatelem. Každá dohoda se posuzuje individuálně. Pokud budou všechny na částku 2 499 Kč, sociální ani zdravotní pojištění se vás netýká.

Více DPČ na částku 2 499 Kč s jedním zaměstnancem je podezřelých a nemělo by se jich zneužívat.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!