DPČ a DPP: co zvolit na letní brigádu

1. červenec 2012

S letními prázdninami přichází i možnost výdělku pro studenty. Společnosti nahrazují své zaměstnance, které jsou na letní dovolené brigádníky, jimiž jsou nejčastěji studenti. Víte, jaká pracovní smlouva je pro vás v tomto případě nejlepší?

Pro studenty, respektive brigádníky na léto není klasický pracovní poměr vhodnou volbou. Právě z tohoto důvodu existují dvě legální pracovní smlouvy. Jedná se o dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a dohodu o provedení práce (DPP).

Dohoda o pracovní činnosti

DPP je podobná klasickému pracovnímu poměru. Rozsah práce nesmí překračovat průměrem 20 hodin týdně za 52 týdnů (rok). Omezení je tedy malé a DPP se zdá být jasnou volbou. Ovšem pro studenty je tady jedna velká nevýhoda (záleží na pohledu, pro někoho výhoda). Pokud podepíšete DPP platíte daň z příjmu (15 procent), pojistné na sociální a zdravotní pojištění.

Dohoda o provedení práce

Již více než rok (od 1. 1. 2011) se musí DPP uzavírat vždy písemně (stejně jako DPČ). I když se nejedná o žhavou novinku, mnoho zaměstnavatelů na ni zapomíná. Písemnou smlouvu vždy vyžadujte, nenechte se přemluvit.

DPP nesmí svým rozsahem překročit 150 hodin ročně. Ovšem to platí pouze pro jednoho zaměstnavatele. Podepíšete-li DPP u více zaměstnavatelů, u každého máte k dispozici 150 hodin ročně. Po jejich vyčerpání není možné DPP dále využívat. V těchto případech často dochází k přechodu na DPČ, případně na klasickou pracovní smlouvu.

Hlavní výhodou DPP je platba pouze daně z příjmu (15 procent). Žádné zálohy na sociální ani zdravotní pojištění platit nemusíte. Pro studenty je tedy závěr jednoduchý, DPP přinese více peněz (za stejnou práci a platové podmínky), tudíž vítězí.

Pro DPČ se mohou rozhodnout například nezaměstnaní, pro které má již sociální a zdravotní pojištění smysl.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!