Euro oslabuje: ekonomika EU se rozpadá

11. červenec 2012

Kurz eura vůči americkému dolaru si dnes šáhl na dvouroční minimum, podobně se choval i na páru s britskou librou a australským dolarem. V případě eur/czk euro ztratilo kolem 30 haléřů.

Společná evropská měna jednoznačně naznačuje, co se děje v eurozóně. Výsledek z burzy samozřejmě neděsí jen samotnou EU, ale i investory, kteří v současné době hojně stahují své peníze. Pro euro to ovšem s největší pravděpodobností bude znamenat další propad. Záchranou mohou být jen sliby politiků, ovšem v současné době neexistuje žádný rozumný plán.

Dopad na běžného člověka

Občané s největší pravděpodobností pocítí kurz eura u čerpacích stanic. Rostoucí cena ropy a klesající hodnota eura znamená dražší benzín i naftu. Rozdíl samozřejmě pocítíte i na letní dovolené.

Dopad na podnikatele

Pro tuzemské podnikatele bude dopad slábnoucího eura téměř ve všech odvětví zanedbatelný. Rozhodně ovšem nepotěší majitele dopravních podniků (a jinak závislé na benzínu a naftě) a podnikatele obchodující se zahraničím.

Řešení problému

Centrální evropská banka snížila základní sazbu na 0,75 procenta. Ovšem ani to již nestačí, trhy na to téměř nezareagovali. Možnosti trhu se tedy významně omezují a velmi záleží na investorech. Bohužel žádné řešení není v současné době v dohlednu a na propad eura se dále spekuluje. Ptát se můžeme pouze na jednu otázku „Jak daleko může euro až zajít?“.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!