Fakturace do zahraničí: Pozor na DPH

4. únor 2012

Fakturace do zahraničí není ničím neobvyklým. Spolupráce například s našimi východními sousedy odbourává jazykové bariéry a obchod může vzkvétat. Ovšem pozornost musíte věnovat DPH. Vstoupit do zahraničního businessu není tak snadné, jak se na první pohled může zdát.

EU by měla výrazně usnadnit fakturaci, respektive poskytování zboží a služeb. Ovšem to není tak snadné, protože každý stát má svoji suverenitu, stanoví si DPH. DPH je tedy v každém státě jiném. Kdo ho má tedy platit a komu?

Fakturace v ČR

V České republice není co řešit, pokud jste plátci DPH, musíte ho vyčíslit, v opačném případě nikoliv. Zda jste či nejste plátci DPH, musíte viditelně poznamenat na každé faktuře.

Fakturace do EU

Jakmile se rozhodnete fakturovat do zahraničí, stává se z vás plátce DPH. I když jste našli „díru“ na trhu, nemusí se vám malý, respektive jednorázový obchod vyplatit. Plátcovství DPH přináší více starostí a s tím i vyšší náklady.

Aktualizace: Od 1.1.2013 se stačí registrovat jako tzv. Identifikovaná osoba a není nutné se tedy při fatkuraci do zahraničí stát plátcem DPH.

Pokud fakturujete plátci DPH, uvedete české DPH 0%. Jedná se o reverse charge. Plátce v EU odvede daň za vás.

V případě neplátce DPH v EU vydáte daňový doklad se sazbou české DPH 0%. Opět se jedná o reverse charge. Na základě této fakturace se stává neplátce v EU plátcem a daň opět odvede za vás.

Fakturace mimo EU

Fakturace komukoliv bez sídla v EU je velmi snadná. Stačí přeložit klasickou fakturu pro neplátce DPH v ČR, tedy bez vyčíslení DPH.

V souvislosti s fakturací do zahraničí se můžete setkat i s místem uskutečnění zdanitelného plnění. Jedná se o místo podnikání, provozovnu, pro kterou je služba poskytnuta.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Peter

pátek, 8. listopad 2013
10:10

"ro plátce DPH platí mimo periodického placení DPH, podvojné účetnictví," - to nie je pravda. Zo žiadneho zákona nevyplýva, že platca DPH musí viesť podvojné účtovníctvo. Musí akurát viesť zvlášt evidenicu DPH a može pri tom využívať daňový paušál...


posted by: Peter (peter(a)azet.sk) [Odpovědět]

jirve

sobota, 16. listopad 2013
22:58

Děkuji za upozornění, opraveno


posted by: jirve (jirka.vencl(a)gmail.com) [Odpovědět]

Pavla

pondělí, 9. prosinec 2013
09:26

Dobrý den,
měla bych dotaz na fakturaci ze zahraničí od neplátce z UK plátci v CR. Bude na faktuře DPH? Děkuji za odpověď


posted by: Pavla (pavla.kopecka(a)omegadesign.cz) [Odpovědět]

Tomas

úterý, 14. leden 2014
00:26

"Jakmile se rozhodnete fakturovat do zahraničí, stává se z vás plátce DPH" .. tohle neni pravda - uz od 1.1.2013 staci byt tzv. Identifikovanou osobou!


posted by: Tomas [Odpovědět]

admin

úterý, 14. leden 2014
08:55

admin

Děkujeme za připomínku, doplnili jsme do textu.


posted by: admin (potucekj(a)post.cz) [Odpovědět]

Alexandra

pondělí, 14. červenec 2014
13:05

Dobrý den, prosím jak fakturovat přepravu, která se odjela po česku , tedy u nás , ale fakturuji firmě z Londýna. Děkuji


posted by: Alexandra (Alexandrabartoskova(a)seznam.cz) [Odpovědět]