Minimální mzda 2013: Zvýšení minimální mzdy od července 2013?

31. květen 2013

Ministerstvo práce a sociálních věcí reaguje a neustále zvyšování životních nákladů. Z těchto důvodů navrhuje zvýšení minimální mzdy a to již od července 2013. Ovšem pozor, zvýšení minimální mzdy se netýká každého.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) sice chce zvýšit minimální mzdu, ovšem záleží na rozhodnutí vlády. Právě vláda již tento návrh shodila ze stolu. Proti zvýšení minimální mzdy není jenom vláda, ale i zaměstnavatelé, kteří si některou práci cenní maximálně na minimální mzdu a případné zvýšení by mohlo způsobit propuštění (u společností s více zaměstnanci s minimální mzdou). Je tedy i otázkou, do jaké míry je zvýšení minimální mzdy v zájmu samotných zaměstnavatelů.

Minimální mzda 8 500 Kč

MPVS požaduje minimální mzdu zvýšit na 8 500 Kč (ze současných 8 000 Kč). Zároveň dojde ke zvýšení minimální hodinové mzdy ze 48,10 Kč na 50,60 Kč. Hlavním důvodem jsou již zmíněné vyšší životní náklady a také motivace pracovat a nespoléhat se nazajištění státem. MPVS vidí v 500 Kč měsíčně navíc radikální zvýšení motivace především u vícečlenných rodin, které v současné době raději spoléhají na zabezpečení dávkami pomoci v hmotné nouzispolečně s dávkami státní sociální podpory.

Komu se minimální mzda zvýší?

Pokud bude návrh MPVS schválen, neznamená to plošné zvýšeníminimální mzdy.  Stávající minimální mzda, tedy 8 000 Kč zůstane u zaměstnanců pobírající invalidní důchod pro invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně.

Víte, o kolik vám může zaměstnavatel mzdu snížit?

Projde návrh vládou?

Proti zvyšování minimální mzdy je ODSministerstvo financí.Jsou zde velké obavy z propouštění, protože zvýšené odvodybudou zaměstnavatelé nahrazovat nižším počtem zaměstnanců.ODS se navíc nelíbí, že zvýšení minimální mzdy je jen pro někoho. Účinnost vyšší minimální mzdy se navrhuje již od 1. července 2013,ovšem zatím není jasno, zda tento návrh bude schválen.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!