Nárok na stravenky v případě půldenní dovolené

10. leden 2014

Víte, kdy máte nárok na stravenku? Během běžné pracovní doby s tím nebudete mít problém, ale co v případě půldenní dovolené nebo u pracovního dne, kde strávíte většinu času služební cestou. Máte i v takových případech nárok na stravenku, případně na stravné.

Zaměstnavatel může na stravování přispět

Stravování je plně v rukou zaměstnance, který se o něj stará sám. Zaměstnavatel vám stravování může zajistit a to například závodním stravováním nebo vám na něj bude přispívat v podobě stravenek. Kdy máte na stravenku nárok?

3 odpracované hodiny

Základní podmínkou pro získání stravenky jsou 3 odpracované hodiny v místě výkonu práce. Budete-li v práci od 7:30 do 10:30, máte na stravenku nárok. Pozor, stravenka a stravné není totéž, ukážeme vám, kdy máte nárok na stravné.

Stravné

Pro získání stravného musíte být na služební cestě a to aspoň 5 hodin. Stravné a stravenka se vzájemně nevylučuje. V některých případech je možné získat během jednoho dne obojí. Situace může vypadat například takto. Od 7:30 do 10:30 jste v práci (v kanceláři, na dílně…), v 11:00 jedete na služební cestu a vrátíte se v 17:00. V takovém případě jste na pracovišti strávili 3 hodiny a získáte stravenku a zároveň jste byli aspoň 5 hodin (v našem případě 6 hodin) na služební cestě a z tohoto titulu máte nárok i na stravné.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Olga Gareisová

pondělí, 20. červenec 2015
07:59

Dobrý den, měla bych v podstatě dva dotazy.Je nárok na stravenku zaměstnanci, který pracuje na poloviční úvazek, tedy 4 hodiny denně, bez krácení času na stravu. V druhém případě zaměstnanci, který pracuje na zkrácený úvazek 5.5 hodiny denně s tím, že 0,5 hod. je mu odečítána na přestávku, tedy stravu? Děkuji za odpověď. Gareisová Olga


posted by: Olga Gareisová (ogarka(a)centrum.cz) [Odpovědět]