Pozor na neuzavřené a připravené smlouvy: Od nového roku vás mohou přijít draho

5. listopad 2013

Nový občanský zákoník přináší radikální změny. Za dosud nepostihnutelné a poměrně běžné jednání od nového roku zaplatíme a to poměrně tučné sumy. Na co si dát pozor a jak se vyhnout sankcím.

Neuzavřené a připravené smlouvy

Zřejmě to znáte, dostanete návrh smlouvy a v časovém presu se vším souhlasíte. Až později si uvědomíte, že smlouva není natolik výhodná. Od podpisu se rozhodnete ustoupit, ale druhé straně to nedáte vědět a spoléháte na to, že bez vašeho podpisu vám nikdo nic nemůže udělat. Od nového roku to tak ovšem nebude.

Pokud bezdůvodně přerušíte jednání o smlouvě ve fázi, kdy je vše připraveno a druhá strana očekává uzavření, uhradíte škodu vzniklou druhé straně.

Výše pokuty za bezdůvodné odstoupení od připravené smlouvy

Zatím není jasné, v jakých částkách se budeme pohybovat. Nový zákoník ovšem většinu částek zvedá a záleží jen na soudcích, jaký vyměří trest. Důležité je také prokázání škody druhé straně. Nepodepsání smlouvy by vás v konečném důsledku mohlo přijít až na desetitisíce korun.

Jak se pokutě vyhnout

Základem již nebude pouze nepodepisovat, ale již nic nesjednávat bez skutečného zájmu. Podobným problémům se také vyhnete, budete-li mluvit přímo a především nic neslíbíte. Častou frází bude „Musím si to ještě nechat promyslet a dám Vám vědět.“

Velké plus máte v případě, kdy smlouvy sepisujete s člověkem, kterého znáte a můžete mu věřit. Jednat se může o smlouvy z finančního prostředí a pojišťovnictví, ale i jakoukoliv jinou smlouvu.

Od nového roku tak musíte být ještě obezřetnější. Ke známému nepodepisuj doplníme i neslibuj.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!