Práce s daty: Jak vyřešit problém současné doby

16. únor 2013

Data jsou pro podnikatele základním kapitálem. Jejich cena se často dostává do stovek či dokonce milionů korun. I přesto je mnoho malých a středních firem v této oblasti nejzranitelnějších. Kde dělají podnikatelé chybu.

Množství dat bude v roce 2013 zhruba o 18 procent vyšší než v minulém roce. Přičemž tento trend se v následujících letech bude zvyšovat. Pro rok 2014 se očekává nárůst o 20 procent oproti roku 2013.

Pravidelné a systematické zálohování

K zálohování lze využít nespočet možností. Od cloudových řešení, jenž vás nemusejí stát ani korunu, přes externí disky, optická média až po finančně náročná disková pole. Ať už si vyberete kterýkoliv ze způsobů, myslete na pravidelné a systematické zálohování.

Při zálohování myslete na nejhorší scénáře. Jediné, co vám může zbýt jsou právě zálohovaná data, stačí vám to, co zálohujete? Máte k záloze snadný přístup?

Obnova dat do 24 hodin

V případě ztráty dat byste měli být schopni obnovit do 24 hodin ze zálohy. V případě eshopů a businessů založených na online podnikání mnohem dříve. Nečekejte na okamžik, kdy budete zálohu skutečně potřebovat. Vyzkoušejte si obnovení ze zálohy nanečisto a případně zdokonalte zálohu v problematických částech obnovy.

Cena dat

Většina firem a v dnešní době i malých obchodníků si cení data od desítek do stovek tisíc korun. Průměrná cena firemního notebooku se tak pohybuje kolem čtvrt milionu korun, přičemž samotný notebook stojí maximálně 40 000 korun, více než 200 000 korun připadá v průměru na data. Externí disk s plnou zálohou by v tomto případě měl být samozřejmostí.

Objem dat neustále roste, ovšem s ním se vyvíjejí i systémy. Není problémem zálohovat vaše data automaticky každou noc, zatímco spíte. I pro OSVČ existuje takové řešení prostřednictvím wifi routeru s pamětí (externím diskem). Kvůli tomuto řešení zálohujete a máte data kdykoliv k dispozici. Ovšem jak ji bylo zmíněno, řešení a to i levných, je mnoho.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!