Sleva na dani pro pracující seniory obnovena

31. červenec 2014

Nyní si mohou oddechnout všichni pracující senioři, kteří pobírají důchod. Jak se zdá, tak spor konečně skončil, a to kladně pro důchodce. V roce 2013 příšli ti, kteří zároveň pobírali příspěvek od státu ve formě starobního důchodu o možnost slevy na dani.

Senioři vyhráli boj

Již dříve bylo rozhodnuto, že od roku 2015 bude sleva na dani pro důchodce znovu obnovena. Nyní však mají senioři ještě větší důvod k radosti. Se slevou mohou počítat již pro letošní rok. Stížnost projednával Ústavní soud a došel k závěru, že platnost nařízení o odebrání slevy na dani bude zrušena, a to již pro rok 2014.

Sporný tak zůstane rok 2013, kdy byla sleva zrušena. Jelikož nelze, aby nové nařízení platilo zpětně. Takové případy budou řešit správní soudy.

Částka pro slevu na dani není úplně zanedbatelná, jedná se o 24 840 Kč. Záleží na každém seniorovi zvlášť, zda se bude kvůli roku 2013 soudit.

Zrušení slevy

Sleva byla zrušena Nečasovou vládou. Jak je ovšem s odstupem vidět, nebylo to moudré rozhodnutí, jelikož způsobilo spoustu problémů.

Důchodci ovšem hned našli skulinku, jak obejít zákon. Čerpali z nejasného znění daného paragrafu, který připravil o slevu na dani důchodce, kteří pobírali příspěvek k 1. 1. Abyste tedy tento paragraf splnili, stačilo si na jeden den přerušit starobní důchod. Tento krok učinily tisíce důchodců.

Finanční správa ale nezahálela a okamžite vydala opatření, která měla zabránit seniorům, aby tento paragraf obcházeli. Za toto zneužití práva jim hrozila pokuta

Nyní je jasno v roce 2014 a následujících letech. O slevu důchodci nepřijdou. Otazníkem ovšem stále zůstává rok 2013. Jak se to vyřeší, ukáže jen čas.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!