Splatnost faktury omezena: Jaké je současné maximum?

6. duben 2013

Splatnost faktury je především pro živnostníky a malé podniky životně důležitým pojmem. Špatná platební morálka ohrožovala nejedno podnikatele, vláda se rozhodla zakročit. Jaký je současný stav a jakou splatnost na faktuře udávat?

Poslanecká sněmovna schválila novelu obchodního zákoníku, která omezuje splatnost faktury na 30 dní, ve výjimečných případech na 60 dní. Cílem je zlepšit platební morálku, která v ČR patří k jedné z nejhorších. Platby až kolem 75. dne nejsou  v ČR výjimkou.

Veřejní zadavatelé dostanou výjimku

Pouze veřejní zadavatelé mohou mít splatnost 60 dní, případně delší. Prodloužení nad 60 dní je možné pouze v případě, kdy to nebude vůči věřiteli hrubě nespravedlivé. Při posouzení hrubé nespravedlivosti se bude přihlížet například k okolnostem dodávky zboží, případně druhu poskytované služby.

Úrok z prodlení

Další motivací k včasnému uhrazení je zvýšení úroku z prodlení a to na minimálně osm procentních bodů nad referenční sazbou České národní banky. V případě prodlení dostane věřitel nad rámec úroku z prodlení a nákladů soudního řízení 1 200 Kč, tzv. minimální náklady spojené s uplatněním pohledávky v paušální výši.

Optimální doba splatnosti

Pro malé podnikatele je vhodná doba splatnosti 14 dní. Méně se nedoporučuje. Naopak více také ne. Případné prodloužení /zkrácení je individuální dohodou a mělo by být pro obě strany výhodné. Pokud máte zajímavou nabídku, zřejmě vám nebude vadit čekat 30 dní místo 14 dní. Jinou dobu splatnosti můžete udávat u faktury do zahraničí.

Pro podnikatele je tento krok zcela určitě přínosem, ovšem ještě záleží na senátu. Pokud novela projde i senátem, měla by platit od poloviny roku 2013 (po schválení od prvního dne následujícího měsíce).

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

bugatka

neděle, 21. duben 2013
16:25

Souhlasím, že splatnost faktur je standartně 14 dnů ale setkal jsem se i se splatností 2 dny. Není to nic neobvylého a dokud to nebude upravovat obchodní zákoník tak to bude normální. Spíš by mě zajímalo jak řešíte faktury po splatnosti. Já osobně pokud mi někdo dluží za fakturu, tak ho zveřejním jako dlužníka v registru dlužníků na adrese www.dluzis.cz/registr-dluzniku/ a to mi věřte, že faktura je uhrazená v podstatě obratem.


posted by: bugatka (petr.brzobohaty(a)vydelavejme.cz) [Odpovědět]

Horváth

sobota, 3. srpen 2013
09:47

Dobrý krok ale proč zase výjimky? Proč se nemůže určit max 30 dní a hotovo. Když je v tom může a dohoda a výjimečně, tak se opět najdou podnikavci kdy to bude zneužito. Stát má přesný datum do kdy se má to či ono zaplatit. Když chce své platby včas tak i splatnost se má udat přesně. Hned by se ten šlendrián vymýtil!


posted by: Horváth (horvath.zoltan(a)volny.cz) [Odpovědět]