Vláda schválila vyšší daně: Na co se připravit

12. listopad 2012

Vláda Petra Nečase dokázala protlačit návrh na zvýšení daní, který se dotkne podnikatelů i ostatních občanů. Vzhledem k podpoře ve vládě lze očekávat opětovné schválení i přes případné veto senátu. Na co se tedy připravit.

DPH 15 a 21 procent

Obě sazby se od roku 2013 posunou o jeden procentní bod vzhůru. To znamená na 21 procent základní a 15 procent snížená daň. Plánované sjednocení na 17,5 procenta je připravováno na rok 2016. Mimo zvýšení DPH došlo i k přesunu některých položek. Například dětské pleny a zdravotnické pomůcku budou od roku 2013 v základní sazbě s 21 procenty.

Výdajové paušály

Pokud využíváte výdajové paušály, čekají na vás některé nemilé změny. Podnikatelé spadající do výdajů s 30-ti a 40-ti procenty budou v těchto výdajích omezeni. S 30-ti procenty lze od roku 2013 maximálně uplatnit 600 000 korun a se 40-ti procenty maximálně 800 000 korun.

Dále nebude možné využít slevu na manželku a daňové zvýhodnění na dítě. Buď paušál nebo jiné výhody.

Konec daňových rájů?

Zvýšení srážkové daně pro zahraniční rezidenty značně omezení podnikání v daňových rájích. Sazba se zvedne ze současných 15-ti procent na 35 procent.

Mohlo by vás zajímat „Rozdíl v podnikání v České a Slovenské republice: Kdo je na tom lépe?

Zelená nafta

Zemědělci využívající naftu ke své činnosti dostávali poměrně zajímavou částku ze zaplacené daně zpět. Ovšem to se také změní a to radikálně. Navíc od roku 2014 zelená nafta končí.

Převod nemovitosti

I daň z převodu nemovitosti se nově zvýší a to na 4 procenta. Navýšení tedy proběhlo o jeden procentní bod.

Z výše zmíněných změn zřejmě není nadšen nikdo. Je otázkou, do jaké míry bude tento krok efektivní a zda na něm stát nakonec tak vydělá.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!