Vlastní tvorba pod tíhou autorských práv: Architektura znepřístupněna

12. květen 2013

Autorská práva jsou častým tématem i spory na internetu. Ovšem i fotografie pořízená svépomocí v dobré víře může porušovat autorská práva. Nevědomost neomlouvá, zjistěte si, co můžete fotit a to nejenom k podnikání, ale i na dovolené.

Jste v práci a kancelář si chcete zpříjemnit hezkou fotkou. Z romantické Paříže vyberete noční fotku s vaší drahou polovičkou před blikající Eiffelovkou. Fotografii jste sami vytvořili, proč byste si ji tedy nemohli v kanceláři (nebo kdekoliv jinde) vystavit?

Autorská práva na Architekturu

Zatímco v ČR si můžete fotit téměř co chcete, v zahraničí, především v západní Evropě a USA je to již složitější. Na architekturu se vztahují autorská práva (pokud si někdo zaplatí za architekta, určitě nechce, aby někdo přišel, nafotil a nechal si postavit to stejné), toto omezení ovšem často sahá i do historických památek.

Například v Itálii, Řecku, Francii, v Belgii a dalších musíte mít povolení architekta na vyfocení čehokoliv, co bylo vytvořeno žijícím architektem, případně do 70 let po jeho smrti (souhlas dědice architekta). Bez tohoto svolení nesmíte fotografie dále šířit.

Již zmíněná Eifellova věž by do výše zmíněného autorského práva patřit neměla. Gustav Eiffel zemřel téměř před sto lety. Pokud si tedy fotíte Eiffelovku přes den, je to v pořádku. Fotíte-li v noci – kdy bliká, dostáváte se zpět do autorského práva, protože osvětlení do něj spadá.

Autorská práva v ČR

Do problémů se můžete dostat i v ČR. Například píšete článek o turistickém ruchu v Praze nebo o opravách historických památek atd. Abyste nikde fotku nekradli, zajedete si do Prahy na Karlův most. K fotce použijete levný kompakt. Pro vyšší kvalitu využijete tripod (malou trojnožku) a položíte ji na zídku. Taková fotka vás následně vyjde na 250 tisíc Kč. Pokud budete z Karlova mostu fotit se stativem (i z tripodem), zaplatíte Praze (1) 250 tisíc Kč. V případě, kdy využijete jakýkoliv fotoaparát, ale budete fotit z ruky, je to zdarma.

Pokud potřebujete legálně fotku, využijte fotobank. Cena za fotky začíná na 4,50 Kč, případně i zdarma.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!