Volby 2013: Jak ovlivní vaše podnikání?

11. říjen 2013

Volby 2013 slibují revoluci. Víme, k čemu se politické strany zavazují a jak chtějí omezit nebo podpořit podnikatele. Přečtěte si, jak může výsledek voleb ovlivnit vaše podnikání, rozdíly budou markantní.

Již za týden se bude rozhodovat a podle předvolebních slibů to vypadá na revoluci v české politice. Jaký to bude mít dopad na podnikatele?volebních programů vybíráme pouze body, které se týkají podnikání a případného zdanění zisků, pojďme se na ně podívat.

ČSSD: Předpokládaný vítěz voleb 2013

Cílem ČSSD je vytvořit nová pracovní místa podporou soukromých investic. Chce zavést pořádek do výběru daní, čímž myslí zvýšení daní pro velké firmy a bohaté. Daň by se zvýšila i u hazardu. DPH zvyšovat nebude. ČSSD chce také zvýšit minimální mzdu z 8 500 Kč na 12 000 Kč.

KSČM: Levice pro živnostníky

Ve volebním programu KSČM najdeme podporu živnostníků a malých podniků. Firmám by ale určitě KSČM zavařila minimální mzdou ve výši 14 000 Kč. Daňově by „potrestala úspěšné.“ Daňová progrese, milionářská daň. Daň pro vysokopříjmové skupiny až 32 %.

ANO: Podnikání na prvním místě

Snížení DPH, nezvýšení přímých daní a podpora podnikání. Navíc zjednodušení pravidel pro firmy a investory. ANO přitíží pouze podnikatelům v hazardu, zde chce přísnější pravidla.

TOP09: Podnikatelům nepřekážíme

TOP09 ve svém programu uvádí, že stát by měl co nejméně překážet podnikatelům. Podnikání považuje za hnací motor ČR a chce ho podporovat. TOP 09 je pro zavedení eura a podpory zahraničního obchodu v rámci EU.

ODS: Daně neměnit, podnikatele podpořit

ODS je striktně proti progresivní dani (nechce trestat úspěšné), DPH hodlá zachovat a daň z převodu nemovitosti postupně zrušit. Podnikatelům chce odebrat administrativu. Zaměstnavatele by chtěla motivovat snížením pojistného, jenž zaměstnavatel za zaměstnance odvádí. ODS plánuje rozšířit dohodu o provedení práce z 300 hodin na 500 hodin ročně. Minimální mzdu podporuje na současných 8 500 Kč.

Které strany podnikatele podpoří a které nikoliv

Výše je uvedeno 5 politických stran, které podle průzkumu dostanou nejvíce hlasů. Pro firmy je hrozbou levice a to hned z několika důvodů. KSČM i ČSSD plánují zvýšit minimální mzdu, navíc obě strany sympatizují s návrhem progresivní daně (to má v programu i třetí „největší“ levicová strana SPOZ), která poškodí úspěšné. Podnikatelé naopak ocení nově vzniklou stranu ANO i zbývající dvě pravicové strany – TOP09 a ODS. Pokud by tyto politické strany uspěly, podnikatelům by se pokusily usnadnit podnikání, navíc by nezvyšovaly daně. Ve volebním programu podporuje podnikatele nejvíce ODS, ostatní pravicové strany nejsou natolik konkrétní jako ODS a používají především obecné fráze, pod které se schová mnoho.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!