Zaměstnávání brigádníků: Nejčastější chyby

27. červen 2013

Letní sezóna brigád je tady. Studenti mají největší šanci získat brigádu a to vzhledem k dovoleným i k časovým možnostem. Ovšem kteří brigádníci jsou pro zaměstnavatele atraktivní a jaké nástrahy musí zaměstnavatel překonat?

Brigáda od 15 let

Brigádníci se mohou hlásit již od dovršení 15 let věku. Ovšem musí mít ukončenou povinnou školní docházku. V praxi to znamená od 1. července. do 18-ti let se bavíme o mladistvých, kterým je nutné zadat práci fyzicky i psychicky přiměřenou. Navíc nemohou pracovat přes čas ani v noci.

Pozor zletilost a mladistvost jsou dva odlišné pojmy. Zletilosti lze dosáhnout i před 18. narozeninami (například sňatkem). Mladistvosti se „zbaví“ až dosažením 18. narozenin.

Brigády od 18 let

Velkou výhodu mají brigádníci, kterým bylo 18. Zaměstnavatel si nemusí hlídat přiměřenou práci. Ta by měla odpovídat pouze kvalifikaci. Zároveň odpadne malá administrativa s vedením mladistvých brigádníků. Zaměstnavatelé často mladistvé nepřijímají a mají k tomu své důvody. Letní brigáda často znamená manuální práci, se kterou mohou (aspoň dle zákoníku) mít mladiství problém. Navíc velká poptávka po volných místech dává možnost výběru.

DPP a DPČ

Na letní brigádu se hodí DPP a DPČ. Klasická pracovní smlouva je komplikovaná a nepřipadá v úvahu. Rozdíly mezi DPP a DPČ zde ovšem jsou. Přečtěte si více o dohodě o provedení práce a dohodě o pracovní činnosti. Dozvíte se, která varianta je vhodná pro vás a která pro zaměstnavatele.

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!