Boj s daňovými ráji: Konec nízkých daní?

5. prosinec 2012

Daňových rájů v České republice využívá více než 12 tisíc českých firem. Obliba daňových rájů má rostoucí tendenci. Tomu bude od roku 2013 konec. Vyplatí se uvažovat o daňovém ráji za značně horších podmínek?

Monitoring Evropské unie zaznamenal zvýšený zájem o daňové ráje. Podle výpočtů přijdou státy EU kvůli daňovým rájům zhruba o bilion eur. Evropská komise předloží během pár dní návrh, který by měl daňové ráje omezit.

Co je to daňový ráj

Definicí daňových rájů je mnoho. Daňový ráj by měl splňovat tyto předpoklady:

  • téměř nulové daně
  • daňový ráj nevyžaduje informace z účetnictví, výběr daní je neprůhledný
  • výměna daňových informací s ostatními zeměmi je téměř nulová
  • daňový poplatník v daňovém ráji většinu roku nežije ani v ní nepodniká, sídlo je „imaginární“

Mezi oblíbené daňové ráje patří Kypr, Bahamy, Seychely a Belize. Přesídlit firmu do jedné z těchto zemí je velmi snadné a ušetřit vám to může značnou část českých daní.

Konec daňových rájů od roku 2013

Česká republika jde svoji vlastní cestou. Chystá zvýšit srážkovou daň až na 35 procent ze současných 15-ti procent. Česká vláda si tímto krokem slibuje přilepšení rozpočtu o jednu miliardu korun.

Typickým příkladem je využívání poradenských služeb v daňových rájích. Daň v takovém případě platí osoba, která službu objednává, nikoli poradce. Samozřejmě na služby objednané v České republice se srážková daň nevztahuje.

Každý si musí sám spočítat, zda se mu přesídlení do daňového ráje vyplatí. Obecně lze říci, že váš zisk musí být již velmi nadstandardní, aby se vám daňový ráj vyplatil (když do toho započtete starosti, založení/přesídlení...). Ovšem vše je individuální. Každopádně zvýšení srážkové daně sníží počet nových daňových rájů (jen za první pololetí letošního roku již přibylo téměř 300). Ovšem daně se zvýší i v ČR.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!