Daně se zvyšovat nebudou: Hnutí ANO bojuje za nízké daně

23. listopad 2013

Daně, povinný a nevratný poplatek do státního rozpočtu. Těžko bychom nacházeli položku, kterou občané platí s větší nevolí. Nestabilní politická situace přináší aspoň jednu dobrou zprávu, daně se zvyšovat nebudou a to pro fyzické i právnické osoby.

ANO proti zvyšování daní

Na politické hnutí ANO miliardáře Babiše můžete mít jakýkoliv názor, jeho program, respektive trvání na nezvyšování daní je však příjemným plusem. Na druhou stranu se není čemu divit, nejbohatší lidé daně nenávidí ještě více než my ostatní.

Progresivní daň jako daň za úspěch?

ČSSD a KSČM mají v programu jasno, jsou pro progresivní zdanění. To znamená, že čím vyšší příjmy, tím vyšší daně. Bohatí to považují za nespravedlivé, protože jsou tím trestání za úspěch. Nízkopříjmové skupiny to naopak vítají, protože také pracují tvrdě, ale na takové peníze se nedostanou. Navíc úspěch není jen o dovednostech, ale i o štěstí, možnostech a  také o vrozených dispozicích. Každý nemůže vystudovat vysokou školu a být manažerem. Ovšem na tom rozhodně není nic špatného.

Příklad lineární daně

Subjekt A si vydělává 100 000 Kč a subjekt B 10 000 Kč. Při dani 15 % zaplatí A 15 000 Kč a B 1 500 Kč. Tento lineární systém je spravedlivý, protože každému ukrojí z vydělané částky stejný podíl. Ovšem již nyní si můžete všimnout, že úspěšnější subjekt odvádí na daních výrazně více než méně úspěšný.

Příklad progresivní daně

Využijme stejného příkladu. Podle tabulek bychom našli příslušnou daň pro jednotlivé skupiny (pro příklad si je vymyslíme). Subjekt A by tak mohl spadnout do 30% daně a B do 10% daně. Celkově by tak A ze 100 000 Kč zaplatil 30 000 Kč a B „pouze“ 1 000 Kč.

Smysl je jednoduchý, bohaté zdaníme (i tak jim zůstane dost) a nízkopříjmovým daň snížíme. V současné době hnutí ANO progresivní daň odsuzuje a tvrdě si stojí za ponecháním současných sazeb. Jak na to máte názor vy?

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!