DPH se zvýší, paušály omezí: Na co se mají podnikatelé a občané připravit?

19. červenec 2012

Senát bude mít konečné slovo ve zvýšení DPH a omezení paušálů. Sněmovna návrh již schválila a nyní tedy zbývá jen senát. Připravili jsme pro vás stručný přehled chystaných změn.

Úsporná opatření

Ministr financí, Miroslav Kalousek odůvodňuje zhoršení podmínek pro podnikatele nucenými škrty. Úsporná opatření se bohužel nevyhýbají ani podnikatelům. Otázkou samozřejmě zůstává, jak hodně jsou škrty efektivní. Zatím jsou sněmovnou schválena tato opatření.

Solidární zvýšení daně

Lidé s příjmem nad sto tisíc korun měsíčně by měli platit speciální solidární daň. „Bohatí“ zaplatí navíc sedm procent.

Pojistné na veřejné zdravotní pojištění

Pro roky 2013 až 2015 se plánuje zrušení stropů pro pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Čím více si tedy vyděláte, tím více zaplatíte.

Daň z nemovitosti

Změna se dotkne i daně z převodu nemovitosti. Ze současných tří procent se dostane na čtyři procenta. I když je změna minimální, je potřeba přihlédnout na cenu nemovitostí. Jedno procento z milionu činí celých deset tisíc korun.

Zelená nafta

Vrácení části spotřební daně na tzv. zelené naftě se pro příští rok sníží z 60 na 40 procent.

Dávky na bydlení

V současné době na dávky dosáhne každý, kdo dává 30 procent svého příjmu na bydlení. V Praze je to 35  procent. Nově budou dávky vypláceny až poté, co jednotlivec vynaloží 50 a více procent svých příjmů na bydlení.

Výdajové paušály

Podnikatelé uplatňující 30 nebo 40 procent budou navíc omezeni částkou, konkrétně 2 miliony korunami. Na výdajích tedy uplatní maximálně 600 tisíc, respektive 800 tisíc korun. Pokud se jako OSVČ rozhodnete pro využití paušálu, přijdete o daňové zvýhodnění na vyživované dítě a o slevu na manžela či manželku s žádnými nebo jen nízkými příjmy.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!