Hrozby pro OSVČ

29. květen 2012

Novely zákonů upravující státní rozpočet se dotknou i osob samostatně výdělečně činných. Bohužel jak tomu již bývá, často se stát snaží ušetřit na místech, kde to není zrovna nejideálnější. Pojďme se podívat na současné návrhy.

Sociální a zdravotní pojištění

V poslední době se mluví o zvednutí sociálního a zdravotního pojištění. Aktuální návrhy jsou velmi radikální a chtějí zvednout pojištění na dvojnásobek, případně i více. Tripartita si myslí, že adekvátním minimem je 7 000 – 8 000 korun. Tato zpráva je velkou hrozbou především pro drobné živnostníky, jejichž čistý příjem se pohybuje například kolem 15 000 korun. V současné době je standardem 3 504 korun za sociální a zdravotní pojištění.

K tomuto radikálnímu kroku vede tripartitu jednoduchá myšlenka. Zaměstnavatelé jsou oproti osvč značně znevýhodněni a často dochází k švarcsystému, který by tento nový krok měl omezit. Na druhou stranu dojde k výraznému poškození drobných a poctivých podnikatelů. Nabízí se tedy otázka, zda úbytek švarcsystému nenahradí nelegální práce. Ovšem zatím je vše pouze k jednání a nic není schváleno.

Plátci daně

V současné době nemusíte být plátcem daně, pokud váš obrat nepřekročí jeden milion korun. Od roku 2013 se tato částka sníží na 750 000 korun. V diskuzi ovšem padla i částka 450 000 korun a zdá se, že by na ni mohlo dojít. Ovšem zatím se jedná jen o „dohady“ v tripartitě.

Paušální výdaje

Dalším diskutovaným tématem jsou paušální výdaje. I když se je v minulém roce podařilo vlnou protestů udržet, tak je to do budoucna velmi málo pravděpodobné. Můžeme tedy očekávat jejich snížení, které ale nebude tak radikální, jak se připravovalo v minulém roce.

Některé návrhy padají zřejmě rovnou od stolu. Je otázkou, do jaké míry pracuje tripartita s fakty, průzkumem. Téměř s jistotou můžeme říci, že některé návrhy by poslaly na pracovní úřad mnoho osvč.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!