Identifikovaná osoba: Konec plátcům DPH z reklamy Google

31. březen 2013

Příjem ze zahraničních zdrojů často hendikepovala povinnost plátcovství DPH. Od roku 2013 je tomu jinak. Zahraničí již pro podnikatele není takovým strašákem. Jak na příjem z ciziny?

V mnoha případech z vás příjem ze zahraničních zdrojů plátce DPH neudělá. Stanete se „pouze“ identifikovanou osobou. Pokud jste v současné době plátci DPH, můžete požádat o přechod na identifikovanou osobu. Ovšem žádost musíte podat do 31.3.2013.

Kdo je identifikovaná osoba

Jedná se o podnikatele, kterým vznikne povinnost přiznat DPH u přeshraničních obchodů nebo při poskytnutí služeb do zahraničí. Identifikované osoby nebudou v ČR uplatňovat DPH, ale ani nemají nárok na odpočet daně.

Podmínky identifikované osoby

  • Překročení ročního limitu 326 000 Kč pro pořízení zboží z EU
  • Přijetí služby/montáže od osoby se sídlem v zahraničí
  • Při překročení obratu 1 milion Kč jste povinně plátci DPH

Příjem ze zahraniční reklamy

Novela přináší velkou úlevu především majitelům webových stránek. Příjem z reklamy, například od Google (z USA či Irska) již nemusí znamenat registraci k DPH. V mnoha případech byla registrace hlavním důvodem, proč této reklamy nevyužít (především u menších webů, kterým by ovšem reklama také nějakou stovku měsíčně vydělala).

Nákup zboží ze zahraničí

Identifikovanou osobou se stanete i v případě, kdy nakoupíte zboží v zahraničí. Jednat se může o klasické spotřební zboží nebo elektroniku k podnikání, případně další. U jednorázových nákupů bych doporučil tuzemské obchody/dodavatele. Pokud je cena výrazně lepší a jedná se o pravidelné objednávky/dodávky, již lze o této možnosti uvažovat.

Status identifikované osoby dělá podnikání trochu snazší. Život ulehčí především menším podnikatelům, jejichž příjmy ze zahraničí nejsou hlavním zdrojem.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!