Jak vyplnit daňové přiznání: Musíte ho vůbec vyplňovat?

4. březen 2014

Daňové přiznání je velmi neoblíbené a to nejen kvůli samotnému placení daní, ale především kvůli vyplňování formulářů. Ukážeme si, že to nemusí být tak hrozné, jak se na první pohled zdá. V některých případech se lze dokonce daňovému přiznání zcela vyhnout.

Kdo podává daňové přiznání za rok 2013

Daňové přiznání musíte podat pouze v případě, kdy jste za rok 2013 dosáhli vyšších příjmů, než 15 tisíc korun. Pozor, jedná se pouze o hrubé příjmy. Pokud jste si vydělali 15 000 Kč a vaše náklady činili 10 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte. Pokud jste si však vydělali 25 000 Kč s náklady 20 000 Kč, ve skutečnosti je váš zisk pouze 5 000 Kč, daňové přiznání podat musíte, protože jste obdrželi více než 15 000 Kč za rok.

Obdobně postupujete i v případě, že jste měli příjmy ze závislé činnosti z pronájmu nebo podílů na zisku. Pokud jste ovšem zaměstnancem a souběžně podnikáte, daňové přiznání nepodáváte pouze v případě vedlejších příjmů z podnikání, pronájmu nebo příležitostných příjmů nižších než 6 000 Kč.

Lhůty pro daňové přiznání

Přiznání k dani z příjmů FO za rok 2013 musíte podat standardně nejpozději do 1. dubna 2014. Výjimku tvoří podnikatelé, kterým daňové přiznání zpracovává daňový poradce, případně potřebují účetní závěrku ověřit auditorem. V takovém případě se lhůta pro podání prodlužuje na 1. července 2014.

Jak vyplnit daňové přiznání?

Na výběr máte ze dvou možností. Formulář vyplníte ručně, případně na počítači (následně vytisknete) a na finanční úřad osobně doručíte, nebo zašlete poštou. Druhou možností je elektronické podání. K němu je však nezbytný elektronický podpis nebo datová schránka.

Nyní víme, kdo, kdy a jakým způsobem daňové přiznání podává, již zítra pro vás připravíme článek s konkrétními podrobnostmi o podání daňového přiznání.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!