Jak vyplnit daňové přiznání: Návod krok za krokem, první strana

5. březen 2014

Vyplnit daňové přiznání může být zdánlivě velmi složité. Ovšem ne s naším návodem. Daňové přiznání si probereme řádek po řádku. Postupujte s námi a udělejte si daňové přiznání svépomocí. Není to tak složité, navíc ušetříte tisíce korun.

V minulém díle jsme si vysvětlili, kdo musí podávat daňové přiznání. Nyní se posuneme již k samotnému vyplňování formuláře.

První strana

  • Finančnímu úřadu: závisí na vašem místě podnikání, například Pardubický kraj
  • Územní pracoviště: konkrétní pracoviště, pod které patříte. Když jsem výše zvolil Pardubický kraj, nyní se může jednat například o Ústí nad Orlicí.
  • Daňové identifikační číslo: zřejmě máte přidělené, často se píše rodné číslo. Rodné číslo se následně píše i o řádek níže do kolonky Rodné číslo.
  • 03 DAP: do 1. dubna se jedná o řádné přiznání
  • Další kolonky až do nadpisu PŘIZNÁNÍ zřejmě vyplňovat nemusíte. Týkají se pouze podnikatelů, kterým vyplňuje daňové přiznání daňový poradce, případně mají povinnost ověření účetní závěrky auditorem.
  • Ve vyplňování pokračujeme pod nadpisem PŘIZNÁNÍ. Kolonky typu příjmení, jméno a podobně umí vyplnit každý. Mírně znepokojit vás může až kolonka 11. Číslo pasu jako občan ČR vyplňovat nemusíte, kolonku proškrtněte.
  • Adresa místa pobytu k poslednímu dni kalendářního roku, za který se daň vyměřuje. V této sekci zřejmě nic nevyplníte, pokud jste nezměnili svoji působnost. Stejně tak dále, konkrétně řádky 23 až 28 zřejmě zůstanou prázdné. Vyplňují je pouze osoby, které nemají trvalý pobyt na území ČR. Jako občan ČR nevyplňujete ani kolonku 29, 29a (týká osob s příjmy ze zdrojů v zahraničí nebo osob, jenž nemají povinnost danit všechny příjmy v České republice). Podle vašeho podnikání vyberete i kolonku 30, kde většinou zaškrtnete ne.

Nyní máme vyplněnou přední stranu a již v zítřejším pokračování se podíváme na další strany daňového přiznání.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!