Nákup spotřebních věcí v zahraničí: Výhodná koupě nebo další administrativa?

27. březen 2013

Spotřební zboží, elektronika, prostě cokoliv, co zahrnete do podnikání lze v mnoha případech sehnat v zahraničí levněji. Ovšem vyplatí se to? Jaká jsou pravidla pro tyto obchody?

I když nákupy v zahraničí jsou velmi lákavé, často nabízejí úsporutisíců korun, nemusejí být výhodné. A to i v případě, kdy se budeme soustředit na nákup v rámci Evropské unie.

Byrokracie a časová náročnost

Téměř nic není tak jednoduché, jak vypadá. Když například hledáme notebook a nejdeme levný kus na Slovensku, neznamená to okamžitou objednávku. Zvážit totiž musíme zda se to vůbec vyplatí a to nejenom finančně.

Nákupem v zahraničí a následným použitím pro podnikání se stanete identifikovanou osobou, podle zákona o DPH. S tím se vám pojí i povinnost pravidelného hlášení.

Kdy v zahraničí nakupovat?

Osobně bych doporučoval nakupovat mimo ČR pouze u velkých a pravidelných objednávek. U výše zmíněného notebooku bych si raději vybral v ČR. Kvůli jednomu předmětu, leč o dva či tři tisíce levnějšímu, bych to nedělal. I když vám v celkovém důsledku vyjde daný předmět levněji, pamatujte na cenu času.

Doporučit vám můžeme jednoznačně nákupy v ČR, systém nákupu v zahraničí je pro podnikatele zatím zbytečně složitý, i když v posledních letech se celý proces výrazně ulehčil. Každopádně stále je co vylepšovat.

Fakturace do zahraničí

Ovšem co, kdyby byla situace opačná a někdo chtěl od vás koupit do zahraničí, musíte se obávat? A co účetnictví, daně...? Této časté problematice jsme již věnovali článek Fakturace do zahraničí: Pozor na DPH. Fakturace do zahraničí je každopádně mnohem snazší než nákup v zahraničí, obávat se ji nemusíte.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!