Opožděné podání daňového přiznání: Jaké pokuty na podnikatele čekají

8. únor 2013

Novela daňového zákona je platná „až“ pro současný rok – 2013. V praxi se s ní tedy setkáme až v roce 2014, kdy budeme podávat daňová přiznání za rok 2013. Ovšem některé části jsou platné již nyní, jedná se především o pokuty.

Od roku 2013 se bude odlišovat, zda se v případě včasného nepodání jedná o opožděné tvrzení daně nebo o nepodané tvrzení daně. Až doposud se mezi těmito skutečnostmi nijak nerozlišovalo a v obou případech čekala na daňový subjekt pokuta v minimální výši 500 korun.

Opožděné daňové přiznání

Pokud opomenete podat daňové přiznání včas, nezoufejte a učiňte tak co nejdříve. Pokud vám bude vyměřena pokuta do výše 200 korun, nevzniká vám povinnost ji uhradit a oceňuje se vaše ochota napravit promeškaný termín. Pokuta tedy činí nula korun. V případě vyměřené pokuty nad 200 korun, zaplatíte jen 200 korun, ne více.

Nepodané daňové přiznání

V případě nepodaného daňového přiznání (ani opožděně) a ignorování výzvy k jeho vyplnění je situace horší. I kdyby vám byla vyměřena pokuta pod 200 korun, minimálně zaplatíte 500 korun, spíše více. Ovšem věříme, že na daňové přiznání nezapomenete a maximálně vás potká opožděné daňové přiznání s nejvyšší pokutou 200 korun.

Novela, která připraví podnikatele až o desetitisíce se z hlavní části uplatní až za rok, kdy budeme podávat daňové přiznání (za rok 2013). Ovšem již nyní se s ní potkáte při registrační povinnosti (kde byl zkrácen a zjednodušen text): Pokud musíte podat přihlášku k registraci k jednotlivé dani, vzniká vám registrační povinnost.

Dále došlo ke změně k hlášení daňové povinnosti z 25. dne na 20. den následujícího měsíce. Tato změna se týká i druhého důchodového pilíře – odvodu peněz.

Pokud vám jako podnikateli nevzniká daňová povinnost, musíte podat sdělení, proč nebylo daňové přiznání podáno. Nezapomínejte, že pro daňové přiznání je klíčový již příští měsíc, březen 2013.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!