OSVČ: Sociální pojištění 2013

29. prosinec 2012

I letos se změní minimální sazby sociálního pojištění. Každoročně se o desítky korun navyšuje minimum. Víte, kolik si v roce 2013 připlatíte a kdy poprvé vyšší sazbu zaplatíte?

Zvýšení minimální sazby na důchodovém pojištění není vším. Společně se vstupem do druhého pilíře to znamená zvýšení odvodů. Vstup do druhého pilíře tedy zvažte. Pro každého je velmi individuální a není nic lepšího, než sepsat klady a zápory druhého pilíře.

Sociální pojištění

Dle vyhlášky č. 324/2012 o výši všeobecného vyměřovacího základu z konce září tvoří všeobecný vyměřovací základ pro rok 2013 částku 25 093 korun. Pro výpočet se využívá průměrná mzda. V tomto případě se počítá s částkou 25 884 korun.

Důchodové pojištění

Minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost činí nejméně 25 % průměrné mzdy. To znamená minimálně 1890 korun měsíčně. Sečteno podtrženo o 54 korun více oproti předchozímu období.

Vyměřovací základ v případě OSVČ vedlejší činí 10 % z průměrné mzdy. To má za důsledek zdražení o 21 korun na 735 korun. Zároveň se zvyšuje rozhodná částka pro vedlejší činnost a to na 62 121 korun. V případě dosažení či překročení této částky musí OSVČ platit zálohy na důchodové pojištění.

Mohlo by vás zajímat: Jaké změny čekají podnikatele v roce 2013.

Kdy platit nové zálohy?

Vyšší sazby začnou platit od ledna roku 2013. Ovšem pouze pro osoby, které začnou v roce 2013 podnikat. Všichni ostatní pocítí navýšení až po podání přehledu o příjmech sociálce. Pokud tento krok učiníte v dubnu, poprvé budete platit více v dubnu 2013.

Nemocenské pojištění

Nemocenské pojištění je výjimkou. Žádné zvýšení se zde neplánuje a minimální částka zůstává na 115 korunách.

Změny nabývají účinnosti od roku 2013, ovšem pokud podnikáte, tak je pocítíte až po zveřejnění příjmů konkrétním úřadům.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!