Plátce DPH v roce 2013: snadněji a rychleji než v roce 2012

31. červenec 2012

Od roku 2013 se plánuje mnoho významných změn. Podnikatelé by měli zbystřit, většina novelizací jim totiž uškodí. S připravovanými novinkami byste měli počítat již nyní.

V roce 2013 se počet plátců DPH výrazně zvýší a to nejen kvůli plánovanému snížení obratu, jenž určuje plátce DPH. Nejdříve byste měli vědět, že v roce 2013 se zvedne sazba daně o jeden procentní bod. Připravená novela bohužel reaguje na předpisy EU (stěžovat si u těchto novinek na ČR je zbytečné).

Kdo musí být plátcem DPH

Vše je podrobně popsáno v paragrafu 94 zákona o DPH. Níže najdete nejdůležitější body.

  • překročením obratu 1 milion Kč během 12 kalendářních měsíců
  • pokračování v podnikání po zemřelém plátci
  • fakturace duševního vlastnictví (design, tvorba webu, psaní článků, překlady...)
  • koupě zboží v EU (mimo ČR) v hodnotě nad 326 tisíc Kč (například automobil nebo zboží se spotřební daní)
  • přijetím služby ze zahraniční, od osoby registrované k DPH mimo ČR bez provozovny v ČR

Obrat k registraci k DPH

Novela zákona o dani z přidané hodnoty stále zmiňuje částku 1 milion Kč. Ovšem ve schváleném zákoně č. 458/2011 Sb. je snížení z 1 milionu na 750 tisíc již připraveno. Zatím by mělo snížení obratu vejít v platnost od 1.1.2015. Ovšem můžeme očekávat změnu data a to na 1.1.2014.

Plátcem DPH o měsíc dříve

Již v nadpisu článku zmiňujeme, že se někteří podnikatelé stanou v roce 2013 plátcem DPH snadněji a rychleji. Dle § 6 zákona o DPH osoba identifikovaná k dani se stane plátcem DPH od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, v němž překročila daný obrat.

Příklad

Pokud jste například daný obrat překročili již v dubnu 2012, plátcem daně se stanete od 1.srpna (do 15.června se musíte registrovat). Ve stejné situaci v roce 2013 se musíte také registrovat do 15.června, ale plátcem jste již 1.července.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!