Změna výdajových paušálů: Co bude nového?

7. srpen 2012

Poslanci schválili omezení výdajových paušálů. Podnikatelé se mají od roku 2013 opět na co těšit. Navíc v současné době to jsou právě paušály, které drží mnoho podnikatelů nad vodou.

Úvodem vás musíme uklidnit, žádné radikální změny, typu Kalouskův plán z roku 2004 se nekonají. Pokud si na rok 2004 nepamatujete nebo jste v té době ještě nepodnikali, pojďme si to připomenout. Podle původního plánu měl klesnout zemědělcům paušál z 80 % na 50 %, lidem živícím se autorskou tvorbou ze 40 % na 30 % a ostatním na 25 %. Naštěstí tento návrh neprošel.

Současná změna patří do sekce úsporných opatření. Ovšem nejedná se o nic radikálního. Výše paušálů dokonce zůstane nezměněna. Ovšem i přesto čeká na podnikatele velké rozhodnutí.

Co se změní od roku 2013

Jak jsme již nastínili, současná výše paušálů zůstane nezměněna (tzn. 80 %, 60 %, 40 % a 30 %). Činnosti s paušálem 30 a 40 procent bude mít pouze omezenou výši odpočtu na 600 tisíc, respektive 800 tisíc. To znamená maximální odpočet 30, případně 40 %  z mezního příjmů stanoveného ve výši dvou milionů korun. Více změn pro rok 2013 naleznete zde.

Z čeho musí podnikatelé vybírat

Pokud OSVČ využijte výdajového paušálu, nebude moci uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů. V tomto ohledu je nutné správně vybrat. Ovšem je tady jedno řešení, pokud má OSVČ, zaměstnanou manželku, manžela, daňové zvýhodnění může uplatit on/ona u svého zaměstnavatele. Podnikatel zaplatí daň z příjmu fyzických osob, ale následně se to vrátí v podobě daňového bonusu zaměstnané manželce/manželovi.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!