Hedging měn: Zajistěte se proti nejistým kurzům

19. listopad 2013

ČNB přidělala starosti nejednomu podnikateli. Co dělat s rozpačitým kurzem české koruny a jak se zajistit na nečekané a nelogické kroky ČNB? I jako malý podnikatel můžete získat výhodnější podmínky, poradíme, jak na to.

Intervence ČNB

Přijít o dvě koruny na euru je pro mnohé české podnikatele příliš. U 10 000 eur, tedy u částky, se kterou měsíčně obchoduje mnoho podnikatelů, to již je znát, nehledě na velké podniky a statisícové či milionové obraty eur/korun. I u námi zmíněných 10 000 eur je rozdíl 20 000 korun. Pro podnikatele může tato částka znamenat rozdíl mezi ziskem a krachem.

Kurz až na 28 Kč/eur

Při intervenci se stanovila hodnota 27 korun za euro. Existovaly i návrhy, které počítaly s 28 korunami za euro. K tomu naštěstí nedošlo, ale velcí hráči a nálada na trhu může českou korunu vůči jednotné evropské měně „dotlačit“ až na zmiňovaných 28 korun.

Jak se proti výkyvům chránit

Jako podnikatel se můžete poměrně jednoduše chránit, domluvte si s vaší bankou záruku, lepší, pevný kurz. Zajištění dříve patřilo mezi drahý luxus pro velké částky. To ovšem již neplatí a zajistit si bez problémů můžete již zmíněný pohyb 10 000 eur, případně i méně.

Banky si stálých klientů váží, a pokud bance zaručíte pravidelnou devizovou směnu, můžete získat individuální podmínky směny. Pro vaše podnikání to může znamenat záchranu nebo krach. Celkově však ČNB počítá s celkovým zdražením, podnikatelé by tak krachovat neměli, pouze zvýší cenu. Ovšem kdo to zaplatí a budou na to Češi mít? Nesníží se počet kupovaných předmětů? To je otázka, na kterou v současné době neznáme odpověď.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!