Jak na hypotéku, když jsem živnostník?

10. srpen 2012

Bydlení je základní lidskou potřebou, kterou je vhodné co nejdříve vyřešit. Chcete-li bydlet ve vlastním, máte několik možností. Jedna z nich je půjčit si na pořízení vysněné nemovitosti hypoteční úvěr.

Proces vyřizování žádosti o hypotéku zabírá zhruba dva až tři měsíce podle toho, jak vysoký chcete úvěr a jaké jsou vaše předpoklady pro jeho získání. Platí jednoduchá zásada a to, že hypotéku získá každý, kdo prokáže stabilní příjem. Jedno, zdali jste zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Zaměstnanci mají obecně vyšší šanci k „přiklepnutí“ hypotečního úvěru. Avšak ani živnostníci nemusejí zoufat. Stačí splnit podmínky, jež po nich chce banka, u které vyřizují hypotéku.

Pro snazší pochopení celého procesu přidělování hypoték živnostníkům jsme zvolili Hypoteční banku, které patří v Česku zhruba polovina hypotečního trhu. Z tohoto důvodu je tak více než pravděpodobné, že budete mít úvěr na bydlení právě od „hypotečky“.

Doložení příjmů

Alfou a omegou pro poskytnutí jakéhokoliv většího úvěru, u hypoték tomu není jinak, je doložení příjmů. Příslušnému hypotečnímu makléři stačí doložit příjmy za posledních šest měsíců. Stačí dodat daňové přiznání za poslední rok. Případně se předkládá evidence příjmů a výdajů, potažmo přijaté faktury a výpisy z účtů, že jste peníze opravdu obdržely.

Trochu jiné podmínky platí tehdy, když živnostník podniká teprve krátce, třeba několik měsíců. Poté musí doložit příjmy, jak ze svého předchozího zaměstnání, tak z podnikání. Kvalitativní výhodou je, když OSVČ podniká ve stejné oblasti, v jaké předtím působil jako zaměstnanec.

Drobnou výhodu mají ti podnikatelé, kteří uplatňují daňový paušál. Hypoteční banka bude přihlížet ke skutečnému příjmu, který bude v tomto případě vyšší o 50 procent, neboť pro potřeby zdanění a odvodů sociálního a důchodového pojištění se „zisk“ krátí na polovinu.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!