Jak snížit výdaje na tisk

31. květen 2012

Každý podnikatel má aspoň základní kancelářské vybavení, mezi které rozhodně patří tiskárna. Náklady na tisk netrápí jenom podnikatele, ale i velké společnosti. Naštěstí je můžete do určité míry omezit.

Mnoho OSVČ, které tisknou pouze faktury využívá zastaralé zařízení. Ve většině případech se nevyplatí staré tiskárny skladovat, případně „přesouvat“ k méně využívanému stolu. Náklady na tisk i na provoz jsou až několikanásobně vyšší než u moderních tiskáren, navíc kvalita tisku značně zaostává. Na paměti je potřeba mít i fakt, že staré stroje musí pravidelně tisknout. Pokud je tedy odstavíte, s velkou pravděpodobností je bez odborného zásahu již nezprovozníte.

Je dobré vědět, že dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty § 26 a jeho 4. odstavce nejste povinni vystavovat papírové faktury. Vše stačí v elektronické podobě. V takovém případě ovšem nezapomínejte na zálohu dat (například na externí disk).

Typy tiskáren

V současné době se využívají tyto druhy tiskáren:

  • Jehličková
  • Inkoustová
  • Laserová

Jehličkové tiskárny zažily boom v 70. letech minulého století. Jsou hlučné a vyžadují tabelový papír. Kvalita tisku je špatná. Vhodné jsou pouze do skladů, případně pokladen.

Inkoustové tiskárny jsou o poznání novější. Často využívané jsou i dnes, obzvlášť pro kvalitní barevný tisk. Nalákat vás může nízká pořizovací cena. Nevýhodou některých inkoustových tiskáren je zasychání inkoustu v tryskách. Pokud jste tyto tiskárny delší dobu nepoužívali, bylo je nutné vyčistit. V některých případech nemusíte kazety měnit, ale stačí je doplnit, i přesto mají inkoustové tiskárny velké náklady na tisk.

Laserové tiskárny jsou v současné době nejekonomičtější. Náklady na tisk jedné strany A4 se pohybují i pod 0,5 Kč (+ papír + elektřina). Životnost laserových tiskáren je vysoká (nehrozí zasychání). Navíc kvalitní laserovou tiskárnu seženete za cenu kolem 3 000 korun. Dobrá volba pro podnikatele i rodiny.

Často žádaným zbožím je multifunkční zařízení. To se skládá z inkoustové, případně laserové tiskárny, kopírky a skeneru. Kvalita skeneru je především u levnějších zařízení horší, ale pro běžnou práci naprosto dostačující. Opět vám můžeme doporučit laserovou technologii.

Investice do laserové tiskárny se vyplatí, ovšem záleží i na jednotlivých model. Zajímavým řešením jsou laserové tiskárny, které je možné plnit (bezproblémově lze plnit pouze některé černobílé laserové tiskárny, plnění nechte na odbornících, nekvalitní zásah by mohl poškodit tiskárnu). Úsporná tiskárna vám ušetří stovky až tisíce ročně.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!