Je podnikatelský účet pro podnikatele nutností: Byrokracie nebo marketingový tah

25. září 2013

Podnikatelský účet, běžný produkt banky, který se již podle názvu zaměřuje na podnikatele. Ovšem je pro podnikatele nutností? Víme, jaké má podnikatelský účet výhody a zda lze podnikat i s běžným účtem?

Je podnikatelský účet nutností?

Pokud přijdete na přepážku banky a řeknete, že chcete účet pro podnikání, zaměstnanec banky je povinen zřídit podnikatelský účet. V mnoha případech vám bude vysvětlováno, proč je podnikatelský účet lepší a jak je optimalizován pro podnikatele. Ovšem v ČR neexistuje žádná povinnost podnikat na podnikatelský účet (i když vám to možná budou tvrdit).

Podnikání s běžným účtem

Existuje zde i možnost, že budete podnikat s vaším osobním účtem. Na jednom účtu tak můžete mít výplatu ze zaměstnání, běžné měsíční výdaje, příjmy z podnikání a výdaje na podnikání. Skutečně to vše lze mít na jednom účtu zcela legálně.

Pokud se rozhodnete k výše zmíněnému, což nemohu doporučit, je nutné dokládat všechny nepodnikatelské příjmy.

Běžný účet

Jak jsme se již zmínili, běžný účet je možné použít i k podnikání. Ovšem doporučujeme vám zřízení dalšího běžného účtu, který poslouží pouze k této činnosti. Příjmy a výdaje spojené s podnikáním je vhodné zcela oddělit od soukromých financích.

Běžný účet a Podnikatelský účet: Rozdíly

Rozdílné je především úročení. Ovšem neočekávejte žádný zajímavý úrok (ten se standardně pohybuje od 0,02 do 0,5 p.a.). Připisování úroků je standardně čtvrtletní a nikoliv měsíční jako u většiny běžných účtů. U podnikatelských účtů také nejsou bankou zdaněny úrokové výnosy.

Podnikatelský účet je většinou několikanásobně dražší než běžný účet. Poplatky za vedení podnikatelského účtu můžete zahrnout do nákladů.

Podnikatelský účet a OSVČ

Pro většinu podnikatelů, především OSVČ s několika fakturami ročně je tak podnikatelský účet trochu zbytečným luxusem.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jana

sobota, 15. únor 2014
15:17

Dobrý den, rada bych se zeptala jak se řeší, když si z úctu, kam mi chodí příjmy z podnikání preposilam tyto finance na účet spořící. Je to možné? Dekuji a preji hezky den. Jana Š


posted by: Jana (Lenjen(a)seznam.cz) [Odpovědět]

jirve

neděle, 2. březen 2014
16:13

Dobrý den, neměl by s tím být žádný problém.


posted by: jirve (jirka.vencl(a)gmail.com) [Odpovědět]

David

pondělí, 28. říjen 2013
23:18

Dobry den,

chtel bych Vas poprosit, jestli byste mi mohli rict, co vsechno obnasi "je nutné dokládat všechny nepodnikatelské příjmy". Pripadne jestli byste me mohli odkazat nekam, kde bych se to docetl. Mockrat dekuji za Vasi odpoved.


posted by: David (RingoStar(a)seznam.cz) [Odpovědět]

jirve

středa, 6. listopad 2013
00:25

Dobrý den,

pokud máte podnikatelský i soukromý účet dohromady, měl byste být schopen všechny příjmy doložit. Ovšem zde záleží, na koho narazíte. Je jasné, že pokud kamarádovi půjčíte 500 Kč a on Vám to za týden vrátí a to převodem na účet, budete těchto 500 korun těžko dokazovat (navíc při kontrole dva roky zpětně).
Z tohoto důvodu doporučuji podnikání a soukromý život oddělit.
Skutečně záleží, na koho narazíte. Z osobní zkušenosti vím, že se to v praxi příliš neřeší.


posted by: jirve (jirka.vencl(a)gmail.com) [Odpovědět]