Společnosti se vstupu na burzovní trh obávají: Facebook nemá následovníka

26. červenec 2012

Špatná ekonomická situace téměř po celém světa snižuje zájem společností vstoupit na burzu. S nedostatkem investorů, respektive jejich zájmu investovat se potýkal i gigant typu Facebook, který právě ukončuje třetí měsíc na burze.

Odložit či zrušit, takto aktuálně zní rozhodnutí většiny společností, které měly v plánu vstoupit ve druhém čtvrtletí roku 2012 na burzovní trh. Obavy navíc po velkých problémech Facebooku ještě posílily.  Investorů je v současné době málo, navíc chuť riskovat je na bodu mrazu.

Evropské burzy

Burzy v Evropě během roku 2011 ve druhém čtvrtletí zaznamenaly 134 IPO (plánované primární emise) v hodnotě 18,4 miliard dolarů. Za stejné období roku 2012 se uskutečnilo pouze 47 registrací primárních emisí za pouhých 721 milionů eur. Počet emisí se propadl o 65 % a jejich hodnota dokonce o neuvěřitelných 96 %.

Otázkou ovšem zůstává, do jaké míry je celá situace objektivní. Zcela určitě je vše ovlivněno vstupem Facebooku na burzovní trh. Ovšem velmi špatně se určuje konkrétní míra ovlivnění. Vzhledem ke špatným výsledkům Facebooku nemůžeme očekávat zájem ostatních společností podniknout stejný krok.

Čínské Burzy

I Čína byla v červených číslech.. V Číně se zaregistrovalo za druhé čtvrtletí 117 IPO v hodnotě 10,5 miliardy eur. Minulý rok ve stejném období se registr zaplnil 229 žádostmi, respektive oznámeními a 40,2 miliardami eur. Ztráta je sice menší než v Evropě, ale stále velmi znatelná.

Amerika a Malajsie

Pouze v Americe a Malajsii mohou být se zápisy IPO a finanční hodnotou spokojeni. Jak Amerika, tak Malajsie vydělala na velkých společnostech. V Malajsii se registrovala firma s druhým největším IPO (2,4 miliard eur) na světě. Amerika poté těžila z již zmíněného Facebooku, který znamenal asi 75 procent z celkového finančního  obnosu.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!