Vše o platech: Kolik lidí dosáhne na průměrný plat? Jaký příjem mají vysokoškoláci?

24. září 2012

Platové rozdíly v České republice jsou značné. Zařazení do jednotlivých kategorií nemusí způsobit jenom úroveň vzdělání, velký podíl na tom má i obor a lokalita. Poradíme vám, kde je situace nejpřívětivější.

Více než 61 procent Čechů nedosáhne na průměrnou mzdu (podle výzkumu z platy.cz), tedy na hrubý měsíční plat ve výši 26 008 korun. Je potřeba si uvědomit, že nejlépe placení zaměstnanci v České republice tento průměr mnohonásobně převyšují. Na pár vyvolených čeká v ČR plat až okolo 400 000 měsíčně. Takový člověk průměrný plat výrazně zvedne.

Kde platí nejvíce?

Šanci na nejvyšší plat máte samozřejmě v Praze. Průměrný měsíční plat zde činí 31 765 korun. Naopak nejhůře jsou na tom lidé z Karlovarského kraje, průměr tam je pouze 20 269 Kč. Nad republikovým průměrem je pouze Praha, všechny ostatní kraje mají průměrný plat nižší než je celorepublikový průměr.

Mohlo by vás zajímat: Co dělat, když vám banka nedá úvěr?

Jaký obor je nejlépe placen?

Pokud hledáte zajímavě ohodnocený obor, jděte do informačních technologií. Průměrný plat se zde vyšplhal na 37 719 Kč. Okolo čtyř procent lidí z této branže vydělává nad 70 000 korun a plat pod průměrem nalezneme opravdu zřídka.

Naopak nejhorší platební podmínky jsou v supermarketech. Právě tam je nejvíce pracujících s příjmem pod 12 000 korun.

Vysokoškolák vs. Středoškolák

Průměrný plat vysokoškoláků je o 6 procent vyšší než u středoškoláků. Rozdíl mezi vysokoškoláky a středoškoláky se v posledních letech zvyšuje. Vysokoškoláci jsou lépe placeni, ovšem plat středoškoláků se téměř nemění.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!