Akcie Wedosu: proč do nich (ne)investovat?

29. srpen 2012

Akcie Wedosu způsobily dlouhá diskuzní vlákna ,  kritiku i nadšení. V současné době sice máme první vlnu prodejů za sebou, ale akcie se mimo trh budou prodávat, navíc je zde i možnost dalšího prodeje ze strany Wedosu.

Co Wedos?

Wedos je třetím největším webhostingem v České republice. Jeho majitelem a zároveň i zakladatelem je pan Grill. Právě on má za sebou již několik úspěšných projektů. Navíc Wedosu půjčil 10 milionů korun a 7 milionů si vyplatí zpět v akciích. Cílem pana Grilla  je tedy co největší hodnota akcií.

Počet akcií

Wedos „vytisknul“ celkem 210 tisíc akcií. 110 tisíc akcií je vyměněno za budovu v hodnotě 11 milionů, z toho je i zřejmé, že cena jedné akcie činí 100 korun. Dalších 70 tisíc akcí získal pan Grill a odepíše si z půjčky 7 milionu korun – kapitalizace pohledávky. Zbylých 30 tisíc si rozdělili drobní investoři. Většinou se jednalo a zákazníky, kteří chtěli vlastnit akcie této firmy, případně slevu, k níž je akcie opravňují.

Prodej akcií

Hodnota jedné akcie byla stanovena na 100 korun. Prodej byl zahájen 2. 8. 2012 v 19 hodin. Do 52 minut byly všechny akcie Wedosu vyprodány. Wedos chtěl 30 000 akcií rozdělit mezi drobné investory, to se mu také povedlo, celkem získal kolem 300 akcionářů. Největší nákup byl v hodnotě 500  tisíc korun, druhý 200 tisíc korun. Průměrná částka na akcionáře činí 8 845 korun.

Veřejně neobchodovatelné akcie

Akcie není možné koupit ani prodat na burze. Musíte je tedy prodávat sami (například na bazos.cz, akcie.as...).

Rizika/Zisk

Pokud by odešel pan Grill, doporučil bych podat. Stejně tak, kdyby cena klesla pod 50 korun. Výhodou může být i pan Grill, který do společnosti mnoho investoval a na ceně mu záleží.

Závěr

Z dlouhodobého hlediska zajímavá investice. Wedos sice běží na startupu a generuje nemalé ztráty, ovšem již vydělává a ztrát mu činí prvotní technické náklady. Pokud byste na akcie narazili, můžete je v malé míře za rozumnou cenu nakoupit.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!