Akciový květen: sell in May and go away

12. květen 2014

Známé burzovní pořekadlo radí prodat akcie v květnu. Ovšem jak jsme na tom v květnu 2014, skutečně bychom měli akcie prodávat nebo ještě využijeme jejich pozitivní start do roku 2014. Podívejte se s námi na současný vývoj akcií a možné scénáře.

Akcie s růžovou budoucností

Růst HDP, mikro i makroekonomické ukazatele směřují vzhůru, ceny akciových indexů rostou, analytici vidí vše pozitivně a akcie se kupují a kupují, květen nekvěten.

Skutečně, S&P 500 na hranici 1 900 bodů a vše vypadá velmi pozitivně. Uvědomit si však musíme dva možné scénáře.

Vývoj akcií

Z obyčejné logiky každý ví, že ani akcie nerostou do nebe a po zastavená růstu bude následovat tvrdý pád. Podobně splasknutých bublin jsme již viděli mnoho. Platí zde jednoduché pravidlo, čím více se pohybujeme u historických cenových maxim a překonáváme je, tím více riskujeme na další spekulace na růst ceny.

Druhou možností je samozřejmě začátek dalšího silného růstu, který bude pokračovat následující roky až celé desetiletí. Obě tyto teorie mají dokonce i vodítko v historii, kde bychom vše našli. Jaká je tedy skutečnost?

Z historického hlediska se koukáme na velmi zkreslené měřítko, kde se měsíčně schová propad i o desítky procent. Z dlouhodobého hlediska bych tedy akciím i nadále věřili, růst ceny pohání i samotná inflace a celkové ekonomické potřeby. Zároveň bych očekával krátkodobé propady, které jsou vzhledem k vysokým cenám velmi pravděpodobné.

Pořekadlo prodat v květnu a opustit pozice, tedy sell in May and go away má i nyní své opodstatní. Můžete však s velkou obezřetností vyčkávat a být připraveni kdykoliv v případě většího poklesu ceny prodat.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!