Fondy v ČR pohledem investorů: Finanční trh pod tíhou krize

18. srpen 2013

Doby, kdy fondy v České republice vydělávaly 8 procent ročně jsou pryč. I přesto jsou fondy velmi oblíbené a hned po spořicích účtech s termínovanými vklady nejvíce vyhledávané. Proč do nich (ne)investovat?

Někdo může hned na začátek oponovat, že i v České republice najdeme fond se zajímavým zhodnocením. To je sice pravda, ale záleží i na délce investic, rizikovosti a v neposlední řadě na celkových nákladech fondu.

Nákladovost fondů

Právě v dobách, kdy fondy vydělávaly osm procent ročně, náklady ve výši jednoho procenta nikomu nevadily. Ovšem dnes, stejně koncipovaný fond vydělává dvě až tři procenta a jeho nákladovost je stejná, možná i trochu vyšší. V celkovém důsledku se tak dostanete na pouhé procento až dvě. V době, kdy se snižuje zhodnocení je potřeba snižovat i náklady fondu a to je jeden z problémů českých fondů. Pokud se o tyto investice zajímáte, sledujte nákladovost.

Investice do fondů bez znalostí

Fondy jsou často prvními rizikovějšími investicemi. Pokud zákazníkům nestačí spořicí účet, odhodlají se k fondům. Finančními poradci si nechají doporučit konzervativní fond a investují. Rozhodně nechci fondy odsuzovat, ale tímto způsobem byste do nich investovat neměli. Najít zajímavější investici není složité. Konzervativní fond nepokryje inflaci a investovat do rizika bez znalostí na úsudek někoho, kdo je odměněn za doporučení fondu?

Není na škodu se poohlédnout i po zahraničních fondech, které ty české většinou předstihnou a to ve zhodnocení i nákladovosti. Jsou zde ovšem rizika spojená se zahraničím. Možnost je i vlastních investic. O těchto investicích se dozvíte více na webu tradeportal.cz. Fondy rozhodně nezavrhujeme, ale před každou investicí se musíte informovat. Fondy nejsou natolik bezpečné nebo zajímavé, aby do nich šlo investovat bezhlavě.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!