I investoři se mohou bránit: Pozor na „šmejdy“

22. květen 2014

Nepoctivci se najdou všude a u obchodu se službami to platí dvojnásob. Nejen nezkušení investoři mohou narazit na skupinu obchodníků, často označovanou za „šmejdy“ dle rozsáhlé akce proti podvodným prodejcům. Jak se nejen proti nim bránit, kde se odvolat a co lze očekávat? To zjistíte v našem přehledu.

Jak odhalit nepoctivé poradce

Pokud jste začínající investor nebo jen chcete své portfolio náležitě diverzifikovat, zřejmě zajdete za finančním, případně investičním specialistou. Tito lidé jsou placeni provizemi za sjednané produkty, tedy investice a je pouze na jejich svědomí, zda budou nabízet nejvhodnější produkty, často za menší provize nebo preferují peníze nad morálkou.

Jak nepoctivce odhalit? Platí zde jednoduché pravidlo, pokud je nabídka až příliš lákavá, zřejmě nebude férová. Vždy po uskutečnění nabídky žádejte několik dní na rozmyšlenou a chtěje konkrétní návrh domů. Doma si můžete vše zkontrolovat a případně i jinde ověřit. Pozor, pokud vám poskytovatel nechce potřebné dokumenty propůjčit k pečlivému domácímu prostudování, okamžitě ukončete veškerou spolupráci a komunikaci.

Boj proti nepoctivcům

Před samotnými stížnostmi na poradce je důležité objektivně zhodnotit situaci. V mnoha případech se jedná o prodělečné investice, jejichž možná ztráta byla předem oznámena, ale investor si ji nechtěl připustit.

Pokud se však skutečně jedná o podvod, máte hned několik možností. Většina poradců pracuje jako zprostředkovatelé a odpovědnost za ně mají nadřízení, prví stížnost by měla směřovat na ně. Pokud neuspějete, následuje stížnost na danou společnost, pod kterou působí.

Nyní jsme vyčerpali ty příjemnější varianty řešení, pokud neuspějete, pokračujte dále. Stížnost by měla směřovat na finanční arbitr, který však může rozhodovat spory pouze v případě kolektivního investování. Poslední institucionální možností je Česká národní banka. Finanční náhradu, respektive škodu vám však může uhradit pouze finanční arbitr nebo soud. ČNB může pokutovat „pouze“ poskytovatele.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!