EU zpřísňuje pravidla E-shopům: Na co se připravit?

13. říjen 2012

Rada EU schválila směrnici upravující nakupování na internetu v rámci EU. Česká republika musí tuto směrnici do 13. prosince 2013 zařadit do legislativy. Víme, co na majitele, ale i zákazníky čeká.

Znění směrnice EU je již známé. Ovšem podoba pro Českou republiku se může mírně odlišovat, respektive Česká republika může být ještě přísnější (rozhodně ne naopak). Právní předpisy budou schváleny nejpozději 13. prosince 2013, ale platit začnou až 13. června 2014. I přesto k nim můžete začít směřovat již nyní.

EU se snaží zavést základní pravidla nakupování na internetu. Většina českých e-shopů nová nařízení splňuje již nyní, nejedná se tedy o žádné radikální změny. Nové předpisy by ale mohly utvrdit zákazníka v bezpečné koupi, čtěte více: Nakupování v E-shopech: Obávají se zákazníci nákupu na internetu?

Informační povinnost

Majitelům e-shopů se podle směrnice rozšíří infomační povinnost. Nejpozději na začátku objednávkového procesu musí zákazník znát všechna omezení (doručuje e-shop i do zahraničí?...) . Dále musí být viditelná cena za dopravu, závazná dodací lhůta, časové omezení na vrácení zboží (14 dní) a případné řešení nákladů na vrácení/reklamaci zboží.

E-shopy zase ocenění závazek zákazníka k platbě. Ovšem k tomu je nutné přidat další kolonku na odškrtnutí, kde bude uvedeno, že se zákazník zavazuje za objednané zboží zaplatit a to do...

Odstoupení od smlouvy

E-shopy musí detailně informovat o možném odstoupením od smlouvy. Pokud není uvedena 14-ti denní lhůta na vrácení, zboží lze vrátit až do 3 měsíců. Zákazník se zavazuje vyzkoušet zboží v míře, jako v kamenném obchodě. Například u oblečení – vyzkoušet ano, nosit ne. E-shopy nemusejí vyplatit plnou částku, pokud shledají jakékoliv opotřebení.

Zákaznická linka

Zákazníci od 13. června 2014 nezaplatí za hovor na zákaznickou linku více, než je cena za běžný hovor dle tarifu zákazníka. Linky E-shopů tedy budou zdarma a platit se bude pouze operátorům a to standardní částka.

Změny jsou povinné od 13. června 2014. Ovšem již nyní vám doporučujeme průběžnou přípravu na zavedení výše zmíněných novinek.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!