Co musím vyřídit, když začínám podnikat: OSVČ za jeden den

14. únor 2014

Chcete začít podnikat, ale nevíte, co dříve? Ukážeme vám, jak začít podnikat během jednoho dne. Pokud máte dobrý podnikatelský plán, byrokracie by neměla být překážkou. Pokud víte, co vás čeká, vše zvládnete během jednoho dne a zítra již můžete vydělávat.

Většina lidí se zajímavým podnikatelským plánem to vzdá v momentu, kdy se dozví, že musí fakturovat, respektive stát se minimálně OSVČ. Nevzdejte to i vy, je to jednoduché. Na začátek se staneme OSVČ, abychom zjistili, zda má náš plán smysl. Až následně se můžeme pustit do složitějších operací typu založení s.r.o. nebo plátce DPH.

Živnostenský úřad a jeden formulář

Založení OSVČ je skutečně jednoduché. Stačí navštívit jakýkolivživnostenský úřad (nemusí se jednat přímo ve vašem bydlišti). Následně dostanete k vyplnění jednoduchý formulář. Formulář neskrývá žádné záludnosti ani nesrozumitelné otázky, i přesto naleznete na úřadě předvyplněný vzor, případně vám pracovníci úřadu pomohou.

V jednom formuláři se zaregistrujete ke všemu, tedy ke zdravotnímu i sociálnímu pojištění. Nemusíte nic extra zařizovat. Pokud se jedná o činnost vedlejší (jste student nebo máte pracovní smlouvu a sociální a zdravotní pojištění za vás platí zaměstnavatel), tuto skutečnost je třeba doložit (větinou stačí poslat mailem).

Dnes jsou jednotlivé systémy dobře propojené a na živnostenský úřad nemusíte nosit výpis z rejstříku trestu. Na úřadě se vše spojí a vy máte o starost méně.

Vyzvednutí výpisu z živnostenského rejstříku

Pokud nenastanou žádné komplikace, můžete se v některých případech stavit ještě ten den pro výpis z živnostenského rejstříku. Z tohoto důvodu doporučujeme podat žádost dopoledne, odpoledne by už mohla být hotová. Ovšem jedná se pouze o dobrou vůli úřadu. Mnohem častěji bude do tří dnů nebo do týdne.

Problematice výběru živností se budeme věnovat již v příštím díle.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!