Firma: Je lepší s.r.o. nebo a.s.?

14. červenec 2014

Chystáte se založit firmu, ale nejste si jistí, jaké klady a zápory má akciová společnost a ta s ručením omezeným? Přinášíme vám souhrn několika zásadních rozdílů, které tyto společnosti odlišují.

Společnost s ručením omezeným

Tento typ se hodí zejména pro menší podnikatele, kteří nedisponují vysokými finančními prostředky. Stačí základní kapitál ve výši 1 Kč. Se všemi poplatky u soudu a za služby notáře pak můžete společnost s ručením omezeným založit asi za 15 000 Kč.

Navíc nepotřebujete žádný kontrolní orgán. V čele firmy může stát jeden nebo více jednatelů. Jestliže už nechcete dále fungovat jako OSVČ, je s.r.o. tou správnou volbou. Její založení není náročné a zvládne jej každý.

Akciová společnost

Jestliže se rozhodnete pro založení akciové společnosti, tak počítejte s rapidně vyšším základním kapitálem oproti s.r.o. Budete potřebovat alespoň 2 miliony korun. Hlavně z tohoto důvodu se akciová společnost hodí spíše pro větší firmy.

Další rozdíl oproti s.r.o. je vedení firmy. Akciová společnost může být vedena dvěma systémy monistickým a dualistickým. Monistický systém znamená, že v čele firmy stojí správní rada a statutární orgán, kterým je ředitel. Ten může být zároveň předsedou správní rady, takže pak stojí v čele firmy prakticky jedna osoba. Dualistický systém se liší v tom, že je nutné jmenovat představenstvo a dozorčí radu.

Na první pohled je patrné, že akciová společnost přináší mnohem více starostí a jednání jsou časově náročná. Zejména díky tomu se hodí pro větší podnikatele, kteří už mají na trhu nějaké jméno a hlavně dostatek financí pro založení.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!