Fotograf na plný úvazek: Jak začít podnikat ve fotografování

4. červen 2013

Podnikání v oblasti fotografií svádí mnoho kreativců, umělců. Tvořit poutavé záznamy, podívat se na zajímavá místa a vydělávat si tím. Co by si člověk se zájmem o fotografování mohl přát více.

Před několika lety bylo fotografování skutečně velmi zajímavé. Ovšem s příchodem cenově dostupných zrcadlovek si situace výrazně změnila. Hezkou fotku dnes umí udělat kdekdo. Najít kvalitního fotografa do ateliéru nebo na akce není problémem. Co dnes rozhoduje?

Úpravy a ilustrace

Dnes je velmi důležitá práce s editačními programy. Celkově je ceněná na stejné úrovni ne-li výše jak samotná práce s fotoaparátem. Úpravy dnes dělají fotku, umění. Lidem se to líbí, a proto je žádají. Se samotným fotoaparátem si dnes nevystačíte.

Grafik se bez fotoaparátu obejde, fotograf se bez editorů rozhodně neobejde. Pokud neumíte upravovat fotky, počítejte s kurzy. Je to opravdu nezbytné. Existuje zde pouze možnost, že na tyto služby najmete profesionála (i externě). Ovšem počítejte s tím, že tyto služby jsou velmi drahé.

Na kolik to vyjde?

Poloprofesionální fotoaparát se základními (kvalitními) objektivy od 60 000 Kč (pokud byste se uskromnili, pořídíte od 40 000 Kč). Jedná se o základní výbavu, dále budete potřebovat filtry, kvalitní paměťové karty, blesk(y)... Grafický program, ideálně od Adobe sada - 20 000 Kč. Školení a další 10 000 Kč. Navíc je tady riziko, že grafické programy "neutáhne" váš počítač a budete potřebovat nový, výkonnější. Počítat musíte i s ateliérem.

Vyplatí se práce fotografa?

Fotografování v dnešní době vidím spíše jako vedlejší činnost. Například Chicago Sun Times vyhodilo 28 fotografů. Jejich práci mají plnit redaktoři (fotku ke článku prý udělá každý). Ovšem pokud vás fotografování baví, proč si jim nepřivydělat. Na hlavní činnost je dle mého názoru velká konkurence. Záchranou by mohlo být jedině velké portfolio ve fotobankách.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!