Jak napsat byznysplán: dělejte svou práci efektivně

18. srpen 2012

Byznys plán sice není k podnikání povinný, ovšem i přesto byste se na něj měli zaměřit. Stanovte si cíle, přesný pracovní plán a snáze dosáhněte svých podnikatelských záměrů. Poradíme vám, jak na to.

Byznysplán neslouží pouze vám, často ho požadují i banky při žádosti o úvěr. Ovšem na žádost banky rozhodně nečekejte. Jak můžete nejlépe pozorovat své cíle a udržet si vysokou motivaci? Nejlépe byznysplánem, váš krok uvidíte krok po kroku.

Sledujte váš růst

Správný byznysplán vám pomůže v rozvoji. Definujte si cíle, kterých chcete dosáhnout. Ovšem pozor, vždy se zaměřte na rozvoj podnikání, nikoliv na peníze. Ty by v tomto případě měly být až na druhém místě.

Vaše cíle musí být reálné, snáze dosažitelné. Jednou z největších chyb jsou právě náročné cíle, buďte realisti. Navíc téměř každý podnikatel se občas potká s problémem, který ho na chvíli v růstu zdrží.

Přečtěte si, jak využít letní mrtvou sezónu.

Co zahrnout do byznysplánu?

Na úvod začněte stručným shrnutím – podnikatelský záměr, cíl, proč vašemu projektu věříte, jaké máte šance, potenciální zisk, konkurence atd. Dále podrobněji definujte projekt. Popište váš výrobek, vaši službu a zaměřte se na všechny detaily, včetně vámi nabízených předností. Třetím bodem je analýza, SWOT analýza by měla být samozřejmostí, informujte se o trhu, konkurenci, cenách, výhodách a nevýhodách vašeho byznysu. Dále zmiňte záměr - cíle, strategie, reklama atd. Zapomenout samozřejmě nesmíte na podrobný finanční přehled a analýzu rizik.

Obsah byznysplánu

Každý byznysplán je jiný. Výše naleznete základní body, které musíte zmínit. Někdo je zvládne zestručnit na půlku A4, jiný se nevejde ani na tři A4. Do byznysplánu můžete také zahrnout přesný harmonogram vaší práce. Připravte si plán B (kdyby náhodou) a další kroky, podle kterých budete postupovat.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!