Jak v zimě ušetřit za elektřinu: Ověřené rady a tipy

19. leden 2013

Rostoucí ceny energií nutí šetřit nejenom podnikatele. Zvýšená spotřeba energií je každoročně v zimě, kdy vytápíme. Ovšem ani kruté mrazy nemusejí hlouběji zasáhnout do rozpočtu, stačí vědět, na co se zaměřit.

Vytápění

Vytápění ve firmě je největším problémem. Jedná se o nejdražší položku na energiích (u většiny společností). Snížit tyto náklady lze jednoduše regulací, konkrétně instalací termostatických hlavic na radiátory. Ideální teplota činí 20 až 22 stupňů. Na chodbách a méně navštěvovaných místech ovšem stačí i 17 stupňů a méně. Celkové snížení teploty o jeden stupeň může znamenat až o 6 procent energie méně. Víte, kolik zaplatí podnikatelé za elektřinu v roce 2013?

V rámci úspor byste neměli překročit nezámrznou teplotu, tj. 8 stupňů. Například pokud vidíte předpověď na víkend s krutými mrazy, topení ve firmě rozhodně nevypínejte, i když ve firmě přes víkend nikdo nebude. Následovné vytopení by vám spotřebovalo více energie, než když necháte radiátory například na 15 stupňů.

Radiátory také ničím nezakrývejte, tím lze ušetřit až 10 procent energie. Vhodné jsou i hliníkové fólie na zeď za radiátoru, odrazí dříve pohlcené teplo.

Náš tip: Udělejte si srování dodavatelů a vyberte si toho nejvýhodnějšího.  Přechodem k jinému dodavateli můžete ušetřit až několik tistíc ročně.

Těsnění dveří a oken

Největším únikem tepla jsou standardně spáry, dveře, okna. Vyměňte těsnění a ujistěte se, že u dveří ani oken netáhne. Tímto způsobem je často ztraceno až 40 procent energie na vytápění. Těsnění, respektive izolaci můžete využít i na potrubí topného systému.

Elektrospotřebiče

Úsporné elektrospotřebiče dokáží ušetřit desetitisíce ročně. Jediná úsporná žárovka (kvalitní), za dobu životnosti ušetří 1 300 – 3 400 korun. Úsporou jsou i notebooky, které spotřebovávají jen 15 procent energie desktopů při stejném zatížení. Samozřejmostí je vybavení (lednička…) v kategorii A(+). Připlatit si za úsporný spotřebič ve většině případů vyplatí.

Větrání

K pocitu tepla je důležitá i vlhkost. Větrání se rozhodně neobávejte, ovšem v mrazech je vhodné větrat krátce a intenzivně.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!