Jak zálohovat data: Moderní a snadné způsoby zálohy

23. říjen 2013

Data jsou často nejdražší součástí vašeho počítače. Ztráta těchto dat může mít fatální následky a to pro domácnosti, OSVČ, malé i velké firmy. Jak levně a efektivně zálohovat data?

Většina z nás má v počítači velmi citlivé údaje, o které nesmí přijít. Jejich ztráta by znamenala časové i finanční výdaje. Ty často překročí cenu samotného počítače.

Hrozby

Uvědomte si všechny aktuální hrozby. Počítač se rozbije, někdo vám ho ukradne, omylem ho poškodíte či data nechtěně smažete. Ke ztrátě dat může dojít ve vteřině a spoléhat, že k této události nedojde, je velmi riskantní.

Záloha na externí disk – výběr

Nejjednodušším způsobem je záloha ne externí disk. Vytvořit můžete celou kopii diskupočítači, případně jen vyberete nejdůležitější složky a pravidelně zálohujete.

Záloha na externí disk – komplet

U Windows můžete využít Backup, kdy se zálohuje celý počítač. Připravte si tedy tolik místa, kolik zabírají data ve vašem pc. Na závěr lze vytvořit i startovací DVD, ze kterého dokáže čistý počítač nabootovat.

Lépe jsou na tom uživatelé Apple – OSX. Time Machine je propracovaným softwarem, který je součástí operačního systému. Stačí jen vybrat zálohovací disk a po jeho připojení dojde vždy k záloze. O nic víc se nestaráte. Time Machine dělá chronologickou zálohu a v případě zaplnění zálohovacího disku maže nejstarší zálohu.

Záloha do cloudu

Konečně se dostáváme k moderním řešením. Záloha do Cloudu je pro vás snadná a bezpečná. Možností je například Crash Plan. Neomezený prostor pro jeden počítač v cloudu na jeden rok vás vyjde na 36 USD (680 Kč). Pokud byste chtěli zálohovat více počítačů, je zde balíček deseti počítačů s neomezeným množstvím dat a to za 72 USD (1 360 Kč).

Pokud se pro výše zmíněnou zálohu rozhodnete, společnost vám nabídne jednoduchý obslužný program.

Cloudových společností je mnoho. Cloud nabízí i Microsoft a Apple. Důležitým prvkem při zálohování do cloudu je šifrování a případně místo fyzických serverů.

Dvojí záloha

Pro citlivá data doporučujeme aspoň dvojí zálohu. Od věci není ani kombinace cloudu s klasickým externím diskem. Je samozřejmostí, že externí disk nesmíte nosit spolu s počítačem. V případě krádeže byste přišli o veškerá data.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!