Jaké změny čekají podnikatele v roce 2013

24. listopad 2012

Rok 2012 přinesl a možná ještě přinese úsporná opatření s platností od roku 2013. Víte, na co se máte od nového roku připravit? Budou změny radikální a koho se nejvíce dotknou?

Změny připravované pro rok 2013 jsou nepříjemné nejenom pro podnikatele. Ovšem nejedná se o extrémní změny, po kterých by podnikatelé měli hrozit odchodem na úřad práce...

Minimální mzda

Od roku 2013 se zvýší průměrná mzda z 25 093 Kč na 25 884 Kč. Od průměrné mzdy se odvíjejí minimální zálohy pro OSVČ a je tedy jasné, že tyto zálohy také vzrostou. Zálohy na sociální pojištění se od roku 2013 zvýší o 54 korun z 1836 na 1890 korun měsíčně. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění se také zvyšuje z 1697 na 1748 korun měsíčně.

DPH a paušály

Rok 2013 přinese změnu výdajových paušálů a vyšší daně. V rámci výdajových paušálů jsou omezeny i slevy na děti a partnerku. Co se týká samotných výdajových paušálů, jsou zde určité hranice (částky), které lze maximálně zahrnout do výdajových paušálů.

Bohaté zdaníme

Lidé, kteří si vydělají více než čtyřnásobek průměrné měsíční mzdy zaplatí příspěvek ve výši 7 % z rozdílu mezi příjmy a stropy sociálního pojištění. Ovšem tato změna je stále diskutovaná a možná bude platit jen pro rok 2013.

Důchodová reforma

Rozvoj druhého pilíře je stále nejasným okruhem. Podle posledních zpráv se má odsunout jednání o druhém pilíři o další rok a v platnost se tak dostane nejdříve v roce 2014. Tuto novinku tedy účinnost příští rok ještě mine.

Levice

Hrozbou pro rok 2013 je do určité míry levice, která jednoznačně dominovala v krajských volbách. Pro podnikatele to rozhodně není dobrá zpráva, i když mnoho podnikatelů bylo právě na kandidátce nejlevicovější strany v ČR – KSČM.

O dalších změnách vás budeme průběžně informovat.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!