Kdy využít vlastních zdrojů a kdy si půjčit: Jak na zdravé cashflow

20. září 2013

Máte volné finanční prostředky a hodláte investovat? Víte, za jakých okolností využít vlastních zdrojů a kdy si půjčit? Ukážeme vám rozdíl mezi teorií a praxí. Udržte zdravé cashflow a podořte vaše podnikání.

Každý podnikatel potřebuje investovat. Nejčastěji se jedná o mobilní telefony, počítače, automobily a následně odbornou techniku potřebnou k vašemu druhu podnikání. Celkově se jedná o vysokou částku. Ovšem i když ji máte k dispozici, půjčka může být výhodnější. Víme kdy.

Investování z vlastních zdrojů

Nejlepší je samozřejmě možnost, kdy máte dostatek vlastních peněz. Ovšem kolik by jich mělo být? Obecně platí, že byste měli mít dostatek peněz až na půl roku dopředu. Kdyby se tímto heslem podnikatelé skutečně řídili, výrazně by přibylo půjček. Na druhou stranu není dobré se vydat z peněz a v reálném světě bych doporučil polovinu. Dejte si stranou peníze na 3 měsíce (pokud vaši práci výrazně neovlivňuje sezóna).

Kombinace vlastních a cizích zdrojů

Typickým příkladem může být nákup automobilu. Aktuálně disponujete 450 000 Kč a vámi vybraný vůz stojí 400 000 Kč. Nebylo by moudré koupit tento vůz za vámi ušetřené peníze, ale zároveň ani půjčka nemusí být vhodným řešením, protože vaše finanční rezerva je zřejmě dostatečná (pokud nejsou vaše náklady vysoké).

Nyní záleží jen na vašich nákladech. Podle nich můžete automobil financovat například z 50 procent. Je zde i možné, že automobil budete muset financovat cizími zdroji celý, protože zmíněných 450 000 Kč potřebujete k vašemu podnikání, na nákup materiálu, přeprodej atd.

Domácí a podnikatelská rezerva

Ideálně byste měli mít našetřeno na půl roku života. To stejné platí i u podnikání, ale v případě podnikání si dovedu představit tyto úspory snížit (u domácnosti nikoliv), především pokud již podnikatel vybudoval určitý majetek. V nejhorším případě si lze půjčit a ručit majetkem. Samozřejmě je-li to možné, držte půlroční rezervu i v podnikání.

Situace, kdy financovat z úspor a kdy z cizích zdrojů je velmi individuální. Základem je přemýšlet do budoucna a vše pečlivě propočítat, vydat se z vlastních peněz není nikdy dobré.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!