Kolik zaplatí podnikatelé za elektřinu v roce 2013

6. leden 2013

V roce 2013 podraží elektřina domácnostem i firmám. Náklady se zvednou, i přesto existují způsoby, jak celkovou cenu elektřiny „udržet na uzdě“ a neplatit zbytečně více, v některých případech lze i ušetřit.

Regulovaná složka

Odběratelé, respektive dodavatelé nemohou regulovanou složku ovlivnit. Regulovaná složka je každoročně vyhlášena státem prostřednictvím Energetického regulačního úřadu. V roce 2013 se regulovaná složka zvedne o 9,4 procenta.

Obnovitelné zdroje

Důvodem ke zvýšení regulované složky jsou obnovitelné zdroje, respektive příspěvěk na ně. Poplatek za obnovitelné zdroje je od ledna 2013 o 163,78 korun vyšší (ze 419,22 korun se zvýšil na 583 korun) za každou megawatthodinu. Zvýšení příspěvku o 39 procent se musí podepsat do regulované složky. Navíc fotovoltaické elektrárny a výroba elektřiny z bioplynových stanic má rostoucí trend. I přes zvýšení regulované složky přispěje stát v roce 2013 na zelenou energii 11,7 miliardami korun. Zdražování tedy výrazně zmírní.

Dodavatelé zlevní, regulovaná složka zdraží

Z důvodů zdražení regulované složky jsou dodavatelé pod větším tlakem a pro spotřebitele je to rozhodně výrazné plus. Průměrná cena elektřiny u dodavatelů klesne o 6 procent. Regulovaná složka vzroste o 6,4 procenta a nárůst cen bude „pouze“ 3 procenta.

Cenové srovnání

I u kanceláře, obchodu mohou být několikatisícové rozdíly. Typů, jak snížit náklady na podnikání je několik, v elektřině je to jednoznačně změna dodavatele. Například sazba C02d, jistič 3x25A a roční odběr 25 000 kW elektrické energie je pro mnoho podnikatelů reálnými čísly. Například s Amper Market zaplatíte ročně za výše uvedenou spotřebu 133 221 korun. U popularizovaného ČEZu 140 246 korun. Rozdíl je tedy téměř 7 000 korun.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!