Lovec softwarových pirátů: Nové zaměstnání ohrozí malé podniky i OSVČ

11. červenec 2013

Malé (rodinné) podnikatele, případně OSVČ zatím u nás nikdo nijak rapidně nekontroloval. Nelegální software je tak v této vrstvě podnikatelů velmi oblíbený. Změnit by to měla nová pracovní pozice „lovec pirátů.“

Tito lovci softwarových pirátů se chtějí zaměřit především na malé a střední podniky. Nelegální software se ve velkých podnicích téměř podařilo odstranit. Dokonce samotné firmy mají své kontrolory... Je čas se podívat níže, vždyť v ČR se nelegálně využívá 35 % softwaru a to za 3,8 miliard korun.

Světový ochránce práv softwarového odvětví

BSA | Software Alliance shromažďuje firmy investující do softwarového vývoje miliony/miliardy. Následně hájí jejich práva, která jsou v zájmu nejenom prodejce softwaru, ale i konkurence. Pokud si jako podnikatel koupíte drahý software, musíte ho započítat do výsledné ceny. Nelegální software tak vytváří nekalou konkurenci a může poctivým podnikatelům přidělat problémy. I u malých firem se cena softwaru může dostat do statisíců.

Nejčastější podvody

Jsou zde dva nejběžnější druhy. Tím prvním je úplná krádež. Ovšem to je běžné především u OSVČ, případně domácností. Mnohem častěji se setkáme s multilicencí například na 4 přístroje, která se využívá na 10. Při zakládání firmy je vše legální, ovšem jak se rozrůstá, nikdo licence nepřikupuje.

Nejčastěji najdeme problém se softwarovými licencemi u kancelářského balíčku MS Office, antivirových programů, grafických programů od Adobe, případně program pro projektanty Autodesk a mnohé další.

Průzkum malých a středních firem z roku 2012 dokázal, že nelegální software je největším problémem u firem s 10 až 100 zaměstnanci a u OSVČ. BSA | Software Alliance se tedy zaměří na to odvětví, kde je problém největší.

Zaměstnání: Lovec pirátů

I v nedávné historii byla většina udání anonymních a jednalo se buď o bývalé zaměstnance nebo konkurenci. Ovšem anonymní přiznání často skončila neúspěchem, chyběly důkazy. Změnit by to měl plán BSA | Software Alliance, který bude udavačům platit (nejenom za oprávněné udání, ale i za odhalení identity). Právě finanční stránka by měla motivovat k odhalení nelegálních softwarů.

Současný problém se softwarem by mohl částečně vyřešit nastupující cloud computing.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!